Ezen az oldalon az orvosi gyakorlatban gyakran használt latin-görög (kisebb részben angol, esetenként német) orvosi kifejezések és magyarázataik szerepelnek a humán anatómiai nevektől a tünetek, a betegségek és az állapotok megnevezésén át egyes vegyületek (enzimek, hormonok, gyógyszer-molekulák) nevéig.
Súlyos székrekedés. L. ob, ellen, + stipo, pp. -atus, felgyülemleni
Valamely áramlás elzáródás vagy szűkület miatti akadályozottsága. L. obstructio
Az epe duodenumba folyásának elzáródásából eredő, extra- vagy intrahepaticus i. SYN mechanikus ~.
A húgyutak bármely, anatómiai vagy funkcionális kóros állapota, melyet obstrukció idéz elő.
Elzáró ~. Összenyomatás vagy más okból keletkezett, az eret elzáró ~.
A légutak elzáródása okozza az apnoét, vagy a légzési izmok működése elégtelen.
Obstructiv légzési elégtelenség. Az erőltetett légzési manőverek alatt lassul a légáramlás, és ez általában a kilégzés fázisában mutatkozik.
Nem kommunikáló ~, elzáródásos vízfejűség. Oka a liquor cerebrospinalis áramlásának akadályozottsága a kamrarendszerben vagy a kamrarendszer és a gerinccsatorna között.
Syn mechanikus d.
Az ér lumenének egészét elzáró embolia.
Elzáródás, obstructio vagy occlusio, ld E obturator
1. Bármilyen képződmény ami valamilyen nyílást zár el. 2. A foramen obturatoriumra, a membrana obturatoriara vagy valamely ezen a tájékon elhelyezkedő képződményre vonatkozó. 3. Szájpadelzáró lemez szájpadhasadék zárására. 4. Vezetődrót, amelyet különféle eszközök bevezetésénél használnak. L. obturo, pp. -atus, elzárni, eltömeszelni vmit
orális fogamzásgátló
a cerebrum occipitalis pólusa Az agy féltekéinek leghátulsó kiemelkedése. Az occipitalis lebeny csúcsa.
lobus occipitalis cerebri A nyakszirti lebenyek az agyféltekék, hátsó, piramis-alakú részei, melyek a féltekék konvex oldalán alig határolhatók el a parietalis és a temporalis lebenytől, de a medialis felszínen a parietalis lebenytől a sulcus parietooccipitalis élesen elválasztja.
Tarkótáji. A nyakszirttel kapcsolatos, a nyakszirtcsontra vagy a fej hátsó részére vonatkozó.
Olyan epilepsia, melynél a rohamok az occipitalis lebenyből indulnak ki. A tünetek között leggyakrabban a rohamok alatt észlelhető visualis rendellenességek szerepelnek.
Csontos ankylosis az atlas és a nyakszirtcsont között.
A nyakszirtcsonttal, a környező részekkel kapcsolatos. Ld k occiput
Fejfekvésű magzatnál használt kifejezés, ha a magzat occiputja az anya jobb- vagy bal acetabuluma felé fordul.
A nyakszirtre és az arcra vonatkozó.
1. A nyakszirtre és a homlokra vonatkozó. 2. A nyakszirtlebenyre és a homloklebenyre, valamint az ezeket összekötő asszociációs pályákra vonatkozó.
A magzati fej átmérője a külső occipitalis protuberantia és az os frontale legkiemelkedőbb pontja között a középvonalban.
A nyakszirtre és az állra együttesen vonatkozó.
A magzati fej átmérője a protuberantia occipitalis externa és az áll középpontja között.
SZIN Waters' ~
Fejfekvésű magzatnál használt kifejezés, ha a magzat occiputja az anya jobb- vagy bal oldali sacroiliacalis ízülete felé fordul.
Fejfekvésű magzatnál használt kifejezés, ha a magzat occiputja az anya jobb- vagy bal oldali fossa iliacája felé fordul.
Nyakszirt, a fej hátsó része. L.
A fogak rágófelszínének csiszolással való megváltoztatása a harapóerő kiegyenlítésére, egyszerre záródó felületek vagy összeillő fogcsúcsok létrehozására.
~ A fogak összezárásakor eltartja a szemben álló fogakat.
1. Az elzáródás folyamata vagy maga az elzáródás. 2. Az a folyamat, amikor egy fém valamilyen gázt abszorbeál vagy amikor egyik anyag a másikon belül helyezkedik el (mint pl. a gélprecipitátum esetében) (kémia). 3. A felső és alsó fogak metsző vagy rágófelszínei közötti kontaktus. 4. A maxillaris és mandibularis fogak záródó felszínei közötti viszony zárt fogsor mellett. L. oc-cludo, pp. -clusus, bezárni, fr. ob vmi ellen, + claudo, zárni
A szemben lévő fogak occlusios felületi viszonyát és ennek a környező struktúrákkal való kapcsolatát tanulmányozza a harapás folyamán.
1. Elzáródásra vonatkozik. 2. FOGÁSZAT A szemközti occlusios egységek (fogak vagy occlusios peremek) érintkező felszínére vagy a hátsó fogak rágófelszínére vonatkozik.
occlusios ~ A mandibula és a maxilla kapcsolata a két fogsor záródása a fogak érintkezésekor. Ez megegyezhet a centrikus occlusióval.
1. Az egymással szemben levő occlusios felszínek közötti függőleges távolság nyugalmi helyzetben, hacsak a helyzetet másként nem jelölik. 2. Syn szabad terület.
Bezáró Olyan pólya vagy kötés, amely a sebet bezárva a levegőtől elzárja.
1. Elrejtett elfedett nem nyilvánvaló. 2. Olyan betegséget vagy állapotot jelöl (pl. vérzést, fertőzést), ami klinikailag nem nyilvánvaló, bár indirekt jelekből következtetni lehet rá vagy speciális vizsgálatokkal kimutatható. Ld l occult vérzés. 3. ONKOLÓGIA klinikailag nem kimutatható primer tumor ismert metastasisokkal. L. occulo, pp. -cultus, eltakar, elrejt
Rejtett törés. A törés klinikai jelei megvannak, de a rtg-felvételen nem ábrázolódik. 3-4 héttel később rtg-vizsgálattal új csontképződés látható.
okkult szájpadhasadék A kemény szájpad, az izomzat vagy a lágyszájpad záródásának hiánya a felületi szövetek teljes záródása mellett. SZIN submucous cleft p.
Obsessiv-compulsiv betegség
A kapilláris-vérnyomás mérésére szolgáló műszer két egymás melletti ujj közül az egyiket egy gumiballonnal addig komprimáljuk, amíg a bőr színe el nem fehéredik, majd az ehhez szükséges nyomást Hgmm-ben adjuk meg. G. ochros, halványsárga, + metron, mérni
Alcaptonuriában észlelt eltérés, amelyet a porcszövet elszíneződése jellemez érintett lehet még a sclera, az ajkak nyálkahártyája, valamint a fülek, az arc és a kezek bőre is. A vizelet állás közben megsötétedik és pigmentált cylindereket tartalmaz a pigmentációt az oxidált homogentizinsav okozza a porcdegeneráció végül osteoarthritishez vezet. G. ochros, halványsárga,+ nosos, betegség
Jelző, amely az ochronosisra vonatkozik vagy arra jellemző.
Szerves kation-transzporter (szubsztrát)
Előtagként: nyolc G. okto, L. octo
Nyolcnapos. Lázra vonatkoztatva olyan váltólázat jelent, ahol a lázas epizódok minden nyolcadik napon jelentkeznek (a számolást a láz napján kezdjük). L. octo, nyolc
Ld oct-
Ld L oct-
Megnövekedett távolság a szemek között az ékcsont (os sphenoidale) megnagyobbodása következtében; társulhatnak hozzá más veleszületett deformitások és mentalis retardatio.