WHO: Egészségügyi Világnap 2012 – Aktív időskor: életet az éveknek

hirdetés

Napjainkban az európai népesség átlagéletkora hosszabb lett, mint bármikor korábban. A születéskor várható átlagos élettartam a WHO európai régiójában jelenleg férfiaknál 72 év, nőknél 80 év körül jár.

A régió egyes részein a születések száma, és teljes populáció száma csökken, ezzel együtt a 65 év felettiek aránya 2010-2050 között a jelenlegi érték kétszeresét fogja elérni. Világszerte az európai régióban legmagasabb a várható átlagos élettartam, de néhány kockázati tényező is kimagasló, mint pl. a dohányzás és az alkoholfogyasztás, mely többek között korai halálozáshoz és krónikus betegségek kialakulásához vezethet.

Ezek a trendek az egyén és a társadalom számára is igen fontosak, a népesség öregedése a régió politikusai, döntéshozói számára első számú prioritássá léptek elő. A demográfiai változások és a pénzügyi megszorítások idején az egészséges, aktív öregedés kulcskérdés az egészségügy és a szociális rendszerek fenntarthatósága szempontjából.

Mit tehetünk az egészséges időskorért?

Április 2-án, hétfőn, Koppenhágában, a WHO Európai Irodája bemutatja az egészséges időkorral kapcsolatosan kidolgozott stratégiáját, melyet a döntéshozók és szakértők közötti panel-megbeszélés követ. Dániában ezután számos kampány, konferencia, és a nagyközönséget érintő esemény veszi kezdetét, melyeket a régió többi országában is tovább folytatnak majd. A Világnap hivatalos dátuma április 7.

A WHO „Aktív időskor: életet az éveknek” jelszóval kívánja felhívni a figyelmet arra, hogy milyen fontos az időskorúak egészsége, és hogy ebben a nemzeti kormányok is támogassák, segítsék a WHO törekvéseit, szándékait.

A WHO európai regionális igazgatója, Dr. Jakab Zsuzsanna szerint: “Az élettartam várható további növekedése Európában igen komoly feladatokra ró mindenkire, és igen fontos szempont, hogy ez az életkor aktívan és egészségesen telhessen, tehát valóban életet tudjunk adni az éveknek. A régió döntéshozóinak e törekvéseinket támogatniuk kell. A tagállamok között jelenleg nagy különbségek vannak az elérhető átlagéletkor tekintetében. Az egészségbarát életmód, és az időskorúak igényeit figyelembe vevő, támogató környezet valódi, életszerű kérdéseket, megoldandó problémákat vet fel.”

Melyek a legfontosabb tennivalók?

A WHO/Europe kidolgozott számos alapelvet, javaslatot arra nézve, melyek lehetnek az időskor igényeit figyelembe vevő szempontok, és hogyan lehet az életmódot, környezetet az idősebbek számára is elfogadhatóan alakítani. Lássunk ezek közül néhány fontosabbat:

• az elesések számának lehetséges csökkentése

• a fizikai aktivitás (elvégezhető formáinak) növelése

• az ápolás, otthon ápolás formáinak megismertetése, elterjesztése

• az egészségügyi dolgozók geriátriai, gerontológiai szemléletének kialakítása, oktatás- és humán erőforrás-politika

• az időskorúak influenza-ellenes átoltottságának növelése, és törekvések az egyéb fertőző betegségek megakadályozására

Fókuszban az idei év

2012 egyben az ENSZ „Madrid International Plan of Action on Ageing” (Nemzetközi Madridi Akcióterv az Öregedéssel Kapcsolatosan) 10. évfordulója is. Az EU az idei évet emellett a „European Year for Active Ageing and Solidarity between Generations” (Generációk Közötti Szolidaritás Éve az Aktív Öregedésért) törekvésnek is szánja.

További információ:

Manfred Huber

Coordinator, Healthy Ageing, Disability and Long-term Care

WHO/Europe

E-mail: lifecourse@euro.who.int

Szerző:

PHARMINDEX Online