Ünnepi ülés: 125 éves a szervezett mentés Magyarországon

hirdetés

Az évforduló alkalmából a Parlament felsőházi termében tartottak ünnepi ülést.

Köszöntőjében Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár felidézte az intézményesített mentés magyarországi történetének főbb állomásait.

Kresz Géza 1887-ben alapította meg az Önkéntes Budapesti Mentőegyesületet, ezzel Budapest második volt Európában. Ez is bizonyítja, hogy korszerűsíthető a magyar egészségügy, hiszen volt idő, amikor az elsők között voltunk - fűzte hozzá az államtitkár. 1948-ban az önkéntes egyesületekből megszervezték az állami felelősséget vállaló Országos Mentőszolgálatot, 1954-ben szolgálatba állt az első rohamkocsi, 1956-ban pedig elindult a légi mentés is - sorolta Szócska Miklós.

Napjainkban 230 mentőállomáson 1200 járművel 7000 munkatárs végzi a mentés Magyarországon. Az államtitkár aláhúzta: reális cél a 15 perces kiérkezési idő, ehhez fejlesztik az infrastruktúrát, mentőrobogók lépnek szolgálatba. A négy éves kormányzati ciklus végére a mentőautópark egyharmada megújulhat - jelentette ki Szócska Miklós.

Szólt arról is, hogy az előző irányítás alatt sok szolgálatást kiszerveztek az állami mentőszolgálatból, de az új kabinet eltökélt célja, hogy újra egységes kézben legyen a mentés minden területe. Hozzátette, ennek a folyamatnak része az is, hogy a betegszállítás újra az Országos Mentőszolgálat feladata lesz.

Szócska Miklós arra buzdította a jelenlévők mentőket, hogy használják ki, hogy olyan ágazati vezetés van, aminek határozott célja a modern, hatékonyan működő mentőszolgálat megteremtése.

Az államtitkár beszéde után emléklapot nyújtott át a mentőknek, Mártai István, az OMSZ főigazgatója pedig kitüntetéseket adott át.

A mentőket az Országgyűlés nevében Latorcai János alelnöke köszöntötte.

Szerző:

PHARMINDEX Online