Új kutatási eredmények a status epilepticus terápiájában
A Drexel University College of Medicine kutatói egy sürgősségi klinikai kutatási vizsgálatot végeznek, hogy megtalálják a leghatékonyabb gyógyszert a status epilepticus kezelésére.
A tartós status epilepticus esetén a beteg egy vagy több, öt percnél hosszabb rohamot szenved, és nem reagál a hagyományos kezelés (pl. diazepam) legmagasabb adagjára. Az Egyesült Államokban évente 120-150 ezerre becsülik a status epilepticus epizódok számát. A sürgősségi osztályokon dolgozó orvosok sokféle kezelést alkalmaznak a görcsrohamok kezelésére, de a leghatékonyabb terápiát még nem azonosították.
A tartós status epilepticus kutatására irányuló randomizált, 4 éves, multicentrikus vizsgálat célja a leggyorsabb rohamoldó szer azonosítása volt. A Hahnemann University Hospital a 40 vizsgálóhely egyike, ahol a kutatást zajlik. Minden vizsgálóhelyen három, általánosan alkalmazott, status epilepticus sürgősségi kezelésére szolgáló szert vizsgálnak.
A vizsgálatvezető szerint "minél tovább tart a görcsroham, annál nagyobb a tartós agykárosodás kockázata vagy akár a fatális kimenetel veszélye, ezért kritikus fontosságú, hogy a lehető leggyorsabban megszüntessük a rohamot".
Más, normál esetben a kutatóknak szükségük van a beteg beleegyezésére, mielőtt a résztvevőt bevonják a vizsgálatba. Mivel az ESE vizsgálat akár meg is mentheti egy eszméletlen beteg életét, és a rohamot azonnal kezelni kell, ezért ilyen esetben nem kötelező a beleegyező nyilatkozat aláíratása ahhoz, hogy a vizsgálati eljárásokat megkezdhessék. Ez alapján bármely, 2 évesnél idősebb, status epilepticusban szenvedő, aki nem reagál a megfelelő diazepámadagra, bevonható a vizsgálatba. A beteget a három kezelési csoport egyikébe randomizálják, majd a vizsgálat előrehaladásával több beteget fognak a hatékonyabb kezelésre csoportosítani.
A kutatók reményei szerint ez a vizsgálat segít majd a status epilepticus kezelésének standardizálásában.
Eurekalert
Szponzorált tartalom