Hazánkban a gyermekkori vakság leggyakoribb oka a ROP. A legtöbb veszélyeztetett koraszülöttnél kialakul a ROP valamelyik stádiuma. A ROP kezdetét és progresszióját elsősorban a koraszülött éretlenségének mértéke befolyásolja. A betegség súlyosabb formái 1500 g születési súly alatt vagy 31. gesztációs hét előtt születetteknél figyelhetők meg. A CRYO-ROP Study adatai alapján 1251 grammnál kisebb születési súlyú koraszülöttek körében 66-68% gyakorisággal megjelenik a ROP valamelyik stádiuma. Ezen kiscsecsemők többségénél spontán regresszió figyelhető meg. A CRYO-ROP Study adatai alapján az 1251 grammnál kisebb születési súlyú koraszülöttek 18%-ánál fejlődött ki 3. stádiumú ROP, és csak 6%-ban érte el a küszöb ROP állapotát. Az irányelv célja, hogy alkalmazása lehetővé tegye a ROP időbeni felismerését, az akut szakban a lézerkezelés, az esetleges vitrectomia időben és megfelelő módon történő elvégzését. A későbbiekben a volt koraszülötteket, akiknél az akut szakban valamilyen stádiumú ROP zajlott, megfelelő szakellátásban gondozzák. Cél, hogy a ROP okozta látáskárosodás, esetleges vakság kialakulásának aránya jelentősen mérséklődjön.
A nyomási fekély kialakulásának megelőzése (rizikószűréssel, kényelmi eszközök és prevenciós kötszerek alkalmazásával), táplálásterápia, mobilizálás, terápia. A jelenlegi egészségügyi szakmai irányelv az adaptációt segítő ápolástudományi és ehhez szorosan kapcsolódó egyéb szakellátási (elsősorban rizikófelmérés, prevenció, sebkezelő és mozgásképesség növelő) egészségügyi teendőkkel foglalkozik. Megfogalmazza azt a közös célt, melynek érdekében a nyomási fekély megelőzéséért, kezeléséért, ápolásáért, és gondozásáért felelős szakemberek együttműködnek.
A plasztikai sebészet egyedülálló szakirány a sebészeti szakmák között. Az esztétikai és rekonstrukciós beteganyag két nagy csoportba sorolható: Az egyik olyan tervezhető műtétekre váró betegek csoportja, ami általában fiatal és egészséges felnőttekből áll, míg a másik csoportba a komplex kórképpel rendelkező betegek sorolhatók, akik valamilyen veleszületett vagy szerzett deformitás miatt rekonstrukciós műtétet igényelnek, mint pl. valamilyen daganatos állapot kezelése vagy baleseti sérülés utáni helyreállító műtét. A plasztikai sebészeti beavatkozások száma a világviszonylatban emelkedik, bár pontos hazai adat nem áll rendelkezésre, vélhetően hazánkban is jelen van ez a tendencia. A leggyakrabban végzett plasztikai sebészeti beavatkozások az emlő augmentációja szilikon implantátummal, a hasfal zsírszívása és az arc bőre alá történő (szubkután) speciális "filler" anyagok injekciója.