A fiatalok körében egyre gyakoribbak a mentális zavarok
A Resolution Foundation jelentése szerint 2023-ban a fiatalok 5 százaléka volt gazdaságilag inaktív az egészségi állapota miatt.
A fiatalok mentális egészsége ma a legrosszabb minden korcsoport közül – ez fordulatot jelent a két évtizeddel ezelőtti állapothoz képest, amikor náluk volt a legalacsonyabb a gyakori mentális zavarok előfordulása.
2021/22-ben a 18 és 24 év közötti fiatalok 34 százaléka számolt be mentális zavar, például depresszió, szorongás vagy bipoláris zavar tüneteiről. Ez az arány 2000-ben még csak 24 százalék volt. Ennek eredményeként 2021-22-ben több mint félmillió 18-24 éves fiatalnak írtak fel antidepresszánst.
Szakemberek egy csoportja az antidepresszáns receptek visszaszorítására szólította fel az Egyesült Királyság kormányát néhány héttel ezelőtt. Bár a szerek felírása folyamatosan nő, a szakemberek szerint ezalatt a lakosság mentális állapota csak tovább romlott. Magyarországon is látványosan megnőtt az antidepresszánsok forgalma az elmúlt évtizedben – adta hírül az Állampolgári Bizottság az Emberi Jogokért Alapítvány közleménye.
Louise Murphy, a Resolution Foundation vezető közgazdásza szerint a figyelem eddig inkább a felsőoktatásban a mentális egészségre irányult, de elmondása szerint leginkább akkor kellene aggódnunk, ha a rossz mentális egészség rossz tanulmányi eredményekkel is párosul. A rossz mentális egészség gazdasági következményei azoknál a fiataloknál a legszembetűnőbbek, akik nem járnak egyetemre: minden harmadik nem diplomás, gyakori mentális zavarral küzdő fiatal munkanélküli – mondta. A tanulmány megállapította, hogy a fiatal nők rosszabbul járnak, és másfélszer nagyobb valószínűséggel tapasztalnak rossz mentális állapotot, mint a fiatal férfiak.
economx
BBC