Látszik-e a pozitív változás jele a gyógyszertárak számában, a fiókpatikák új szabályozásának következtében?

Az évek óta tartó patikamegszűnési trend - mely jellemzően főként a kistelepüléseken működő fiókgyógyszertárakat érintette - akár meg is fordulhat ennek az intézkedésnek a hatására. Nézzük a friss adatokat, mit mutatnak!

hirdetés

A KSH friss adatai szerint 2023-ra csökkent a közforgalmú gyógyszertárak száma. 2022-ben 2277 közforgalmú gyógyszertár működött az országban. A magyar gyógyszertáraknak számos kihívással kellett szembenézniük az elmúlt években, mint az infláció, az energiaválság, a működést nehezítő jogszabályok vagy éppen a munkaerőhiány.

A KSH adatai alapján 2023-ban összesen 2260 közforgalmú gyógyszertár volt az országban, mellette 613 fiókpatika,142 kézi gyógyszertár, 83 intézeti patika működött, jellemzően kórházakban. A patikák számának csökkenő tendenciája tehát folytatódott.

Ugyanakkor nemcsak a patikák, hanem a lakosság száma is csökkent, ennek következtében kevesebb patikára is van szükség. Többet mond a kérdésről az egy gyógyszertárra jutó lakosok száma. 2023-ban 4244 lakos jutott egy patikára - volt már ennél a korábbi években jobb és rosszabb arány is.

Mely területen beszélhetünk pozitív változásról?

 A dolgozók számában fedezhetünk fel pozitív tendenciákat. A gyógyszerészek száma stabilan, az asszisztenseké kisebb kilengésekkel növekszik. A teljes patikai dolgozói létszám növekvő trendje feltételezhetően idén is folytatódik majd. Ugyanakkor a fiókgyógyszertárak új szabályozása (nem kötelező a gyógyszerészi jelenlét) megbolygathatja a gyógyszerellátási rendszert.

Küszöbön az átalakulás?

Ehhez természetesen nemcsak a friss jogszabályi változás, hanem a válsághatások enyhülése is hozzájárulhatott. Az energiaárak konszolidálódtak idénre. Az infláció is lecsendesült, bár kutatások szerint, rengetegen kénytelenek az egészségükön, egészségügyi kiadásaikon spórolni. A patikai forgalmi adatok szerint is kevesebb vényt váltottak be, de többet költöttek a betegek a patikában - az infláció gyógyszerek és gyógyászati segédeszközök esetében 7,8 százalékos volt.

2024-ben már a koronavírus világjárvány utóhatásai sem jelentenek már nagy kihívást, így azt mondhatjuk, hogy a patikák számára minden bizonnyal egy nyugodtabb év a mostani. Ráadásul a jogszabályok átalakításával még az évtizedes tendencia alapján csökkenő fiókgyógyszertárak száma is növekedésnek indulhat.

Az NNGYK adatai

A patikák számának kapcsán az NNGYK adatbázisából is megtudhatjuk, aktuálisan hol és milyen számú patika található az országban.

2024 júliusában 2259 közforgalmú gyógyszertár működik az országban, miközben idén, év elején még 2266, a tavalyi év elején pedig 2280 ilyen patika volt, tehát továbbra is minimális csökkenés érhető tetten. Ezzel szemben azt láthatjuk, hogy fiókgyógyszertárból jelenleg 631 üzemel, tehát több fiókgyógyszertár létezik az országban, mint januárban, amikor 612 fiókgyógyszertár működött. Intézeti gyógyszertárak lakossági ellátó egységeiből továbbra is 83 van az országban.

A friss számok alapján már látható, hogy valóban megfordulhat a fiókpatikák számának csökkenése, átrendeződés történik.

Közigazgatási területenként nézve hogy áll a helyzet?

A közforgalmú gyógyszertárak számában

  • Szabolcs-Szatmár-Beregben 3-mal csökkent,
  • Somogyban 2-vel csökkent,
  • Jász-Nagykun-Szolnokban és Zalában 1 csökkenés mutatkozik,
  • mindenhol máshol stagnálás látszik.

Közforgalmú gyógyszertár olyan egészségügyi intézmény, ahol a forgalomba hozatalra engedélyezett gyógyszerkészítmények kiadásán kívül magisztrális gyógyszerkészítő tevékenységet is folytatnak.

A fiókgyógyszertárak száma

  • 1-gyel csökkent Tolnában és Veszprémben,
  • 7-tel nőtt Somogyban,
  • 4-gyel nőtt Szabolcs-Szatmár-Beregben,
  • 2-vel nőtt Nógrádban,
  • 1-gyel nőtt a számuk 1-gyel Borsod-Abaúj-Zemplén, Pest, Győr-Moson-Sopron, Bács-Kiskun, Jász-Nagykun-Szolnok, Zala és Csongrád-Csanád vármegyékben.

A fiókgyógyszertár egy közforgalmú gyógyszertár telephelyeként működik, ezért gyógyszerforgalmazási köre korlátozott. Fiókgyógyszertár azon a településen működhet, ahol közforgalmú gyógyszertár nem működik. (Jellemzően kisebb községekben.)

A kézigyógyszertárak száma is stagnált a legtöbb helyen.

  • 3-mal csökkent Veszprém,
  • 2-vel csökkent Vas,
  • 1-gyel csökkent Somogy, Borsod-Abaúj-Zemplén, Zala és Fejér vármegyékben.

A kézigyógyszertár olyan településeken működhet, ahol sem közforgalmú, sem fiókgyógyszertár nem működik. A kézigyógyszertár a háziorvos és a házi gyermekorvos rendelési idejében működhet, készlete az orvos által rendelt bizonyos gyógyszerekre és tápszerekre terjed ki, amelyet az orvos – a működési engedélyében megjelölt – közforgalmú gyógyszertárból szerezhet be. Kézigyógyszertárból gyógyszer – sürgős szükség esetét kivéve – csak az orvos által kezelt beteg részére szolgáltatható ki.

Az intézeti gyógyszertárak lakossági ellátó egységeinek száma összességében nem változott.

Mindent egybe véve az tűnik ki ezekből a számokból, hogy a fiókpatikák száma emelkedő tendenciát mutat, ez pedig a májusi módosítás hatása is lehet. Messzemenő következtetéseket azonban még nem érdemes levonni ezekből az adatokból. Mindenesetre már az is biztató, hogy nem csak csökkenést láthatunk a számokban.

Szerző:

Huszár Zsoltné dr., szakgyógyszerész

Forrás:

Pénzcentrum

Ajánlott cikkek