Hordozható eszközt fejlesztettek ki az emlőrák korai kimutatására
Az MIT kutatói egy olyan, melltartón viselhető ultrahangos eszközt fejlesztettek, amely korai stádiumú tumorok észlelésére képes, közölte az OTSZ Online.
A Science Advances folyóirat július 28-án közölte a Massachusetts Institute of Technology (MIT) kutatóinak cikkét, amelyben az emlőrák korai diagnózisát segítő, melltartón viselhető ultrahangos eszközt mutatnak be.
Az emlőrák a nők körében a leggyakoribb daganatos betegség, de korai diagnózisa esetén a túlélés ma már csaknem 100%-os, késői stádiumban észlelve viszont drámai mértékben, akár 25% környékére csökkenhet. A készülék fejlesztését szomorú személyes érintettség motiválta: a fejlesztést vezető Canan Dagdeviren nagynénje annak ellenére halt meg a diagnózist követő három hónapon belül emlőrákban, hogy rendszeresen járt mellrákszűrésre, de még a legkésőbbi felvételen sem látszott daganat. Dagdeviren még a nagynéni halálos ágya mellett felvázolta egy olyan, melltartón hordozható eszköz vázlatát, ami a későbbi fejlesztések alapja lett. A negatív mellrákszűrési eredmény és a következő szűrés időpontja között kialakuló daganatos esetek száma az összes mellrákos eset 20-30%-át teszi ki, és sajnos ezek a leginkább gyorsan kialakuló, agresszív tumorok.
A magas kockázatú nők esetében tehát indokolt lehet a kötelező szűrési időpontok között is felvételeket készíteni, ha pedig ezek az ultrahangos felvételek egy kényelmesen viselhető, a melltartóra csatlakoztatható tapasszal is elvégezhetők, a felvételek elemzése nem korlátozódik időben pontszerű képekre, hanem folyamatában értékelhetők a szöveti elváltozások.
Az MIT kutatóinak új eszköze egy hajlékony, melltartóra erősíthető tapasz, amelyre ráilleszthető a piezoelektromossággal működő ultrahangos fejegység. Az eszköz előnye, hogy több szögből is képes felvételeket készíteni, akár 8 cm mélyen elhelyezkedő szövetek is vizsgálhatók vele, és a képminőség is csaknem eléri a kórházban készített felvételekét. Az eszközt viselő személynek nem kell különleges oktatást adni, az eszköz nagyon egyszerűen használható, viselése kényelmes, ezért otthon is hordható. Egyelőre az eszközből a kórházi ultrahangos készülékekhez csatlakoztatva nyerhetők ki a képek, de az MIT mérnökei egy okostelefon méretű készüléken is dolgoznak, ami megkönnyíti majd a felvételek “előhívását”. A másik további fejlesztési irány, hogy mesterséges intelligenciát alkalmazó képfelismerő szoftvereket eresztenek rá ezekre a képekre a minél korábbi stádiumban történő észlelés elősegítése érdekében.
otszonline.hu