Ijesztő sebességgel nő a fiatal daganatos betegek száma, kutatják az okokat
Az epidemiológiai vizsgálatok alapján úgy tűnik, hogy ez a tendencia először az 1990-es években kezdődött, a bizonyítékok az életmódváltásra utalnak.
Az elmúlt 10 évben a 25-49 évesek körében a vastagbélrák aránya 24 különböző országban nőtt, köztük az Egyesült Királyságban, az Egyesült Államokban, Franciaországban, Ausztráliában, Kanadában, Norvégiában és Argentínában. A szakemberek többek között az elhízás, a dohányzás, a mesterséges fény, a mikroműanyagok, az ultrafeldolgozott élelmiszerek és az antibiotikumok lehetséges hatásait vizsgálják.
Az Amerikai Rákellenes Társaság (ACS) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Nemzetközi Rákkutatási Ügynökségének kutatói 50 ország adatait vizsgálták a tendencia megértése érdekében. Ezen országok közül 14-ben az emelkedő tendencia csak a fiatalabb felnőtteknél volt megfigyelhető, az idősebb felnőttek aránya stabil maradt.
Az eredmények a legújabbak azon tanulmányok sorában, amelyek a különböző rákos megbetegedések hasonló mértékű növekedését részletezik a fiatalok körében. Az emlőráknál is nyilvánvaló a tendencia. Az ACS új jelentése megállapította, hogy miközben a nőknél a mellrák okozta halálozás az elmúlt évtizedben mintegy 10 százalékkal csökkent, a megbetegedések száma összességében évente 1 százalékkal emelkedik – az 50 év alatti nőknél pedig évente 1,4 százalékkal.
Egy tanulmány szerint 1990 és 2019 között a korai stádiumban jelentkező rákos megbetegedések előfordulása világszerte 79 százalékkal nőtt, a fiatalabbak körében pedig a rák okozta halálesetek száma 29 százalékkal emelkedett.
Egy másik, a The Lancet Public Health című szaklapban megjelent jelentés leírta, hogy az Egyesült Államokban a rák előfordulási aránya folyamatosan emelkedett a generációk között 17 különböző rákos megbetegedés esetében, különösen az X generációsok és az ezredfordulósok körében.
A korán kialakuló rákos megbetegedések kérdése olyannyira aggodalomra ad okot, hogy az olyan nagy szervezetek, mint az UICC, igyekeznek felhívni a háziorvosok figyelmét erre a tendenciára, hogy a fiatalabb betegek körében felismerjék a figyelmeztető jeleket.
Míg az onkológusok jellemzően úgy gondoltak a fiatalabbak rákos megbetegedéseire, mint amelyek elsősorban az örökletes kockázati tényezők következményei, mint például a BRCA1 és BRCA2 génmutációk az emlőrák esetében, egyre több betegnél nincs nyilvánvaló genetikai hajlam.
Míg az epidemiológusok régóta a dohányzás és a rák közötti kapcsolatra összpontosítanak, a dohányzás elterjedtsége az elmúlt évtizedekben jelentősen csökkent, és a WHO megállapította, hogy világszerte ma már csak minden ötödik felnőtt fogyaszt dohányterméket, míg 2000-ben még minden harmadik felnőtt tette ezt.
Egy tanulmány szerint a gyermekek és serdülők átlagos alvásideje 1905 és 2008 között éjszakánként 60 perccel csökkent, miközben az éjszakai műszakos munka az elmúlt évtizedekben egyre inkább elterjedt Ausztráliában, Kínában, Japánban, Európában, Észak- és Dél-Amerikában.
Egy 2021-es tanulmány, amely az English Longitudinal Study of Ageing adatainak felhasználásával készült, egy olyan adatbázisból, amely több mint 10 ezer, 50 év feletti ember adatait tartalmazza, összefüggést talált a rossz alvásminőség és a rák nagyobb kockázata között.
Egyes tudósok még azzal is érvelnek, hogy a mesterséges fénynek való szinte állandó kitettségünk – akár az utcai lámpák, akár a mobiltelefonok és a táblagépek révén – új rákkeltő anyagot jelent, mivel a szervezet biológiai órájában zavarokat okoz, ami összefüggésbe hozható a mell-, vastagbél-, petefészek- és prosztatarákkal.
Tanulmányok még azt is felvetették, hogy az éjszakai órákban végzett munka révén történő folyamatos fényexpozíció a melatonin szintjének csökkentése révén elősegítheti a daganatok növekedését.
economx