Elegendő-e 50 éves kortól szűrni a vastagbélrákot?
A „korai” – tehát az 50 éves kor előtt diagnosztizált – vastagbélrák világszerte egyre gyakoribb.
Júliusi sajtóhírek szerint a kormány hamarosan kötelezővé teszi a vastagbélrákszűrést 50 éves kortól. Mivel a betegség nagyon gyakori és korai felismerés esetén jól kezelhető, a még tünetmentes stádiumban végzett szűrővizsgálat hasznosságát senki nem vonja kétségbe.
Világszerte az egyik leggyakoribb daganatos halálozási ok a vastagbélrák. Az elmúlt években az 50 év alatti felnőttek körében csaknem megduplázódott az előfordulása – adta hírül az Amerikai Onkológiai Társaság. Ez azért aggasztó, mert sokáig úgy tudtuk, hogy a legveszélyeztetettebbek a 60-as éveiket töltő vagy annál idősebb nők és férfiak – a Semmelweis Egyetem tájékoztatójában jelenleg is ezt olvashatjuk. A tendencia azonban megváltozott. A „korai” – tehát az 50 éves kor előtt diagnosztizált – vastagbélrák világszerte egyre gyakoribb.
Dr. Gianluca Mauri és munkacsoportja a Molecular Oncology című folyóiratban leírta, hogy az Egyesült Államokban 1994 óta évi 2 százalékos növekedést dokumentáltak 50 éves kor alatt. E tendenciára válaszul Amerikai Onkológiai Társaság a betegségek megelőzésért felelős hivatallal egyetértésben 50-ről 45 évre csökkentette az átlagos kockázatú egyének számára ajánlott életkort a rendszeres, kétévenkénti végbélrákszűrés megkezdéséhez. A szűrés azonban még az idősebb korosztályokban sem népszerű, hát még a fiatalabbaknál. Sajnos alacsony a szűrővizsgálatokon való részvételi arány, még akkor is, ha a családban előfordult vastagbélrák. Márpedig ahogy Gianluca Mauri milánói munkacsoportja megállapította, a betegek 50 százalékánál nem találnak genetikai hajlamot, nincs családi halmozódás, így bárki veszélyeztetett lehet.
Magyarországon sajnos különösen gyakori ez a betegség, mintegy 9000 embernél diagnosztizálják, és körülbelül 5000 fő hal meg miatta évente” – ezt is a Semmelweis Egyetem honlapján olvashatjuk. „A szűrővizsgálatokat általában 50 éves kortól javasoljuk” – folytatódik a tájékoztató. Júliusban azonban megjelent a betegségek megelőzéséről, a korai stádiumú felismerést szolgáló új egészségügyi szűrővizsgálati rendszer elveiről készült koncepció a kormány weboldalán.
A koncepció az 50–70 év közötti lakosságra kiterjedő, kétlépcsős módszertannal végrehajtott szűrést tartalmaz. 1. lépcső: teljesen fájdalommentes székletvér teszt; 2. lépcső: a nem negatív teszteredményűek szűrő kolonoszkópiája (vastagbéltükrözése).
A fő probléma, hogy a vastagbélrákot a fiatalabb érintettek esetében gyakrabban diagnosztizálják a betegség előrehaladott stádiumában. A negyvenes éveikben egyrészt az érintettek sem gondolják komolynak a figyelmeztető tüneteket (ezeket könnyebben írják a stressz és a kimerültség számlájára), másrészt ennél a korosztálynál az orvosok is kevésbé gondolnak erre a betegségre.
Pedig óriási a különbség aszerint, hogy milyen stádiumban fedezik fel a rákot: az ötéves túlélés esélye igazán jó, 90 százalék, ha korán – még az áttétek kialakulása előtt – felfedezik a daganatot (ekkor még ki lehet operálni), és mindössze 14 százalék, ha már áttétet adott, hiszen akkor az operáció már nem jöhet szóba.
Mire a 45 évnél fiatalabbak esetében kialakuló betegséget felfedezik, az 27 százalékuknál már távoli áttétet ad. Ez az arány az idősebb betegeknél „csak” 20 százalék. Ráadásul nem csak a várható élettartamban van különbség, a korábbi felismerés a kezelést is egyszerűbbé és kíméletesebbé teszi, javíthatja a túlélők életminőségét.
tudas.hu