Daganatos betegségek diagnózisát segíthetik a felírt gyógyszerek adatai
Angliai kutatók azt vizsgálják, hogy segíthet-e a rákos betegségek korábbi diagnosztizálásában a betegeknek felírt gyógyszerek alapján azonosított jellemzők értékelése.
A gyakoribb daganattípusokban szenvedő betegeknek csupán mintegy a felénél jelentkeznek az úgynevezett red flag tünetek, és ez az arány még ennél is alacsonyabb a legrosszabb túlélési arányú daganatok, mint például a hasnyálmirigy-, gyomor-, petefészek- és agydaganatok esetében.
A Health Data Insight által vezetett kutatás a receptre felírt gyógyszerek jellemzőit és egyéb adatokat fog értékelni, amelyek remélhetőleg támpontot nyújthatnak a kezelőorvosok számára a diagnózis felállítása során. A HDI létrehozott egy adatbázist, amely anonimizált formában tartalmazza gyakorlatilag az összes, háziorvosi ellátás során felírt receptet, ami havonta mintegy 80 millió gyógyszert jelent.
A kutatók a tervek szerint ezeket az adatokat összekapcsolják más adatbázisokkal, hogy ez által feltárjanak olyan trendeket, amelyek a daganatos betegségek diagnosztizálása előtt jellemzőek a betegek gyógyszerelésére, illetve olyan ritka rákos betegségekről is több információt nyerjenek, amelyeket különösen nehéz felismerni.
A HDI igazgatója szerint „az ehhez hasonló, nagyszabású kutatások azért valósíthatóak meg, mert a daganatos betegek adatai rendelkezésre állnak a társadalombiztosítási rendszerben. Angliában a rákos betegek túlélési aránya rosszabb az európai átlagnál, főként amiatt, mivel a betegséget sok esetben későn, előrehaladott stádiumban diagnosztizálják. Ez a kutatás azért rendkívül fontos, mert teljesen átformálhatja a daganatos betegségek diagnosztizálását”.
„Közismert, hogy a daganatos betegségek korai felismerése jobb kimenetelt, eredményesebb kezelést tesz lehetővé, így minden új adat, ami segíti a háziorvosokat a betegek megfelelő diagnosztizálásában, nagyon fontos” – tette hozzá a Háziorvosi Kollégium elnöke.
„A háziorvosi ellátásban rendkívül nehéz a pontos diagnózis felállítása, különösen az orvos-beteg találkozások rövid időtartama miatt, de Angliában sajnos a diagnosztikai tesztekhez való hozzáférés aránya is az egyik legalacsonyabb Európában.”
„Ugyanakkor a háziorvosok most is nagyon hatékonyak a betegek beutalásában a daganatos betegség gyanújának felmerülésekor: azok a betegek, akiknél később igazolódott a rákos betegség, egy vagy két háziorvosi vizsgálat után kaptak beutalót szakrendelésre, és az utóbbi öt évben 25-ről 20 százalékra csökkent a sürgősségi ellátás során diagnosztizált rákos betegek aránya, és korábbi szakaszban kerül sor a diagnózis felállítására.”
PharmaTimes