További cikkek a Onkológia rovatból

A krónikus gyulladás által befolyásolt immunsejtek elősegítik a májdaganatok növekedését

A krónikus gyulladásról ismert, hogy meghatározó szerepet játszik számos daganat, de különösen a májrák kialakulásában. A kutatók eddig úgy gondolták, hogy ennek oka az, hogy a gyulladás közvetlen hatást gyakorol a tumorsejtekre az által, hogy fokozza a sejtosztódást és gátolja az apoptózist, de egy új vizsgálat eredményei ettől eltérő mechanizmusra utalnak.

hirdetés

A kaliforniai egyetem kutatói igazolták, hogy a krónikus májgyulladás fokozza a daganat növekedését az immunsurveillance gátlásán keresztül. A kutatás eredményei a Nature folyóiratban jelentek meg.

"A daganatellenes immunterápia terén az utóbbi években elért sikerek alátámasztják, hogy az aktivált immunsejtek képesek a tumorok eradikálására, de eddig nem láttuk világosan az immunsurveillance szerepét és az adaptív immunitás szerepét a tumorképződésben.
A kutatócsoport egy új típusú állatkísérletes modellt alkalmazott, amelyben nem mesterségesen, genetikai mutáció segítségével váltották ki a tumor kialakulását, hanem egy olyan módszerrel, ami jobban követi a humán májdaganat kifejlődésének folyamatát, amelyre jellemző, hogy nem alkoholos steatohepatitis következtében alakul ki.
A nem alkoholos steatohepatitis kiváltó okai közé tartozik az elhízás, és hamarosan a májrák fő oka lesz az Egyesült Államokban és Európában.
A kutatók azt találták, hogy a NASH-sel összefüggő mutációk arra provokálják az immunrendszert, többek között a citotoxikus T-sejteket, hogy megtámadják az új tumorsejteket.
Ugyanakkor a krónikus májgyulladás humán és állatkísérletekben is az immunszuppresszív limfociták akkumulációját eredményezte, és kétféle immunsejt közül az immunszuppresszív limfociták hatása kerül túlsúlyba, mivel a PD-L1-en keresztül képesek gátolni a citotoxikus T-sejteket. A T-sejtek gátlása miatt pedig a májdaganat növekedése felgyorsult a krónikus gyulladásban szenvedő egerekben.

Azokban az egerekben, amelyeknél hiányoztak a citotoxikus T-sejtek, a kísérleti állatok 27 százalékánál alakult ki hat hónap alatt nagy méretű májdaganat.
Ebben az időszakban a citotoxikus T-sejtekkel rendelkező egereknél nem alakult ki tumor. Ennek mintájára az immunszuppresszív limfocitákkal nem rendelkező egereknél sem alakultak ki daganatok még 11 hónap múlva sem, feltehetőleg azért, mert így a citotoxikus T-sejtek el tudták pusztítani a daganatos sejteket.
"A PD-L1 lehetővé teszi az immunszuppresszáns limfociták számára a citotoxikus T-sejtek gátlását, de egyben ez a gyenge pontjuk is" - mondta a kutatás vezetője.
Amikor a kutatók gyógyszeresen vagy genetikai módszerekkel gátolták a PD-L1-et, az immunszuppresszáns sejtek eltűntek a májból, a citotoxikus T-sejtek aktiválódtak, és megsemmisítették a tumorszövetet.
"Ezek az eredmények magyarázattal szolgálnak azzal kapcsolatban, hogy miért olyan kiemelkedő a PD-L1 gátló gyógyszerek hatékonysága, amelyek blokkolják a PD-L1 receptort, és kiváltják a májdaganat regresszióját. Ennek a gyógyszercsoportnak az első tagját nemrég engedélyezték előrehaladott májrák kezelésére".

A kutatók most annak feltárásán dolgoznak, hogy az immunszuppresszív limfociták hogyan csoportosulnak a májban, mivel ez az információ rávilágíthat arra, hogy milyen módon lehet beavatkozni ezeknek a sejteknek a mozgásába és keletkezésébe, ami egy új terápiás lehetőséget jelenthet a májdaganatok kezelésében, illetve a betegség prevenciójában is szerepet játszhat.
A májrák világszerte a második leggyakoribb daganatos halálok, amelyet legtöbbször hepatitis B vagy C, alkoholizmus, nem alkoholos zsírmáj (NAFLD) vagy NASH által kiváltott krónikus gyulladás okoz, és jelenleg a kezelési lehetőségek korlátozottak.

Inflammation-induced IgA+ cells dismantle anti-liver cancer immunity, Nature (2017). nature.com/articles/doi:10.1038/nature24302

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

MedicalExpress

Ajánlott cikkek