Kutatók összefüggést találtak az elhízás és a neurodegeneratív betegségek között
Amerikai kutatók kapcsolatot fedeztek fel az elhízás és a neurodegeneratív rendellenességek, például az Alzheimer-kór között.
A kutatás eredményei szerint a magas cukortartalmú étrend - az elhízás fő kiváltó oka - inzulinrezisztenciát okoz az agyban, ami viszont csökkenti az neuronális törmelék eltávolításának hatékonyságát, ezáltal növelve a neurodegeneráció kockázatát.
A nyílt hozzáférésű PLOS Biology folyóiratban november 7-én közzétett kutatás hatással lesz a neurodegeneratív betegségek kialakulásának kockázatának csökkentésére tervezett terápiákra.
Bár az elhízásról ismert, hogy a neurodegeneratív rendellenességek, például az Alzheimer-kór és a Parkinson-kór kockázati tényezője, hogy pontosan hogyan járul hozzá ezek kialakulásához, eddig rejtély maradt.
Az új tanulmány erre a kérdésre összpontosított, kihasználva az emberek és a gyümölcslegyek közötti hasonlóságot. Miután korábban kimutatták, hogy a magas cukortartalmú étrend inzulinrezisztenciához vezet a legyek perifériás szerveiben, a kutatók most megvizsgálták a gliasejteket, mert a mikroglia diszfunkciójáról ismert, hogy az idegsejtek degenerációjához vezet.
A PI3k fehérje szintje azt jelzi, hogy egy sejt mennyire képes reagálni az inzulinra. A kutatók azt találták, hogy a magas cukortartalmú étrend csökkent PI3k szinthez vezetett a gliasejtekben, ami inzulinrezisztenciát jelez. Megvizsgálták a mikroglia légy-megfelelőjét, az úgynevezett burkoló gliát is, amelynek elsődleges feladata az idegsejtes törmelék, például a degenerálódó axonok eltávolítása.
Megfigyelték, hogy ezeknél a gliáknál alacsony volt a Draper-fehérje szintje, ami károsodott működést jelez. További vizsgálatok kimutatták, hogy a PI3k szint mesterséges csökkentése inzulinrezisztenciához és alacsony Draper-szinthez vezetett a hüvelyes gliában. Végül kimutatták, hogy miután ténylegesen károsította a szagló neuronokat, a burkoló glia nem tudta eltávolítani a legyek degenerálódó axonjait a magas cukortartalmú étrenden, mert a Draper szintje nem nőtt.
A szerzők hozzáteszik: "A magas cukortartalmú étrend inzulinrezisztenciát vált ki a gliában, megzavarva ez által az idegsejtes törmelék eltávolításának képességét. Ez a tanulmány betekintést nyújt abba, hogy az elhízást kiváltó étrend potenciálisan hozzájárulhat a neurodegeneratív rendellenességek fokozott kockázatához".
Alassaf M, Rajan A (2023) Diet-induced glial insulin resistance impairs the clearance of neuronal debris in Drosophila brain. PLoS Biology (2023). DOI: 10.1371/journal.pbio.3002359 , journals.plos.org/plosbiology/ … journal.pbio.3002359