A retina vaszkuláris "ujjlenyomata" a stroke előrejelzésének új, pontos eszköze lehet
Egy új kutatás szerint a retina érhálózata ugyanolyan pontossággal képes előre jelezni a stroke kockázatát, mint a hagyományos rizikófaktorok, de invazív laboratóriumi vizsgálatok nélkül.
A retina érrendszeri architektúrájának 29 indikátorából álló "ujjlenyomata" egy praktikus és könnyen alkalmazható módszer, amely különösen alkalmas az alapellátásban és forráshiányos környezetben.
A stroke világszerte mintegy 100 millió embert érint, és évente 6,7 millió halálesetet okoz. Az esetek többsége olyan módosítható rizikófaktoroknak tulajdonítható, mint a magas vérnyomás, magas koleszterinszint, egészségtelen étrend és dohányzás.
A retina bonyolult érrendszere anatómiai és élettani szempontból közös jellemzőket mutat az agyi erekkel, így ideális jelölt a szisztémás betegségek, például a cukorbetegség okozta károsodások felmérésére. A retina stroke-kockázat előrejelzési potenciálját eddig nem vizsgálták teljeskörűen, részben a változó kutatási eredmények és a szemfenéki fotózás (fundusfotográfia) következetlen alkalmazása miatt.
A gépi tanulás, például a Retina-alapú Mikrovaszkuláris Egészségértékelő Rendszer (RMHAS) lehetővé tette biológiai markerek azonosítását, amelyek pontosan előre jelezhetik a stroke kockázatát invazív laboratóriumi vizsgálatok nélkül.
A kutatók 68 753 UK Biobank résztvevő szemfenéki képein öt kategóriában 30 indikátort mértek: kaliber (hossz, átmérő, arány), sűrűség, kanyargósság, elágazási szög és az artériák és vénák komplexitása. Figyelembe vették a potenciálisan befolyásoló tényezőket is: demográfiai és szocioökonómiai háttér, életmód és egészségügyi paraméterek, beleértve a vérnyomást, koleszterinszintet, HbA1c-t (vércukorszint indikátor) és testtömegindexet (BMI).
Az eredmények azt mutatták, hogy a retina érrendszeri "ujjlenyomata" önmagában ugyanolyan pontosan előre jelezte a stroke kockázatát, mint a hagyományos rizikófaktorok. A két módszer kombinációja azonban jelentősen javította az előrejelzés pontosságát.
A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy a retina érrendszeri "ujjlenyomata" egy ígéretes, nem invazív módszer a stroke kockázatának felmérésére, amely különösen hasznos lehet az alapellátásban és az erőforráshiányos környezetekben.