További cikkek a Neurológia rovatból

A demencia újabb kockázati tényezőit azonosították

A világ 27 vezető demenciával foglalkozó szakértője által jegyzett Lancet Bizottság idei jelentése további két kockázati tényezővel bővíti a kört.

hirdetés

Korábban épp egy tucat ilyen tényezőt határoztak meg, így az aluliskolázottságot, a magas vérnyomást, a halláskárosodást, a dohányzást, az elhízást, a depressziót, a fizikai inaktivitást, a cukorbetegséget, a társadalmi elszigeteltséget, a túlzott alkoholfogyasztást, a levegőszennyezést és a traumás agysérülést.

A két legújabb, a látásromlás és a magas koleszterinszint az összes demenciás eset 9 százalékához kapcsolódik, 7 százalék a „rossz koleszterin” számlájára, míg 2 százalék az idősebb életkorban bekövetkezett kezeletlen látásvesztésére írható. A jó hír az, hogy ezek a kockázatok tudatosan csökkenthetők, még azoknál is, akik genetikailag hajlamosak a demenciára. A Lancet Bizottság szerint a fenti – módosítható – kockázati tényezők akár gyerekkortól kezdődő kezelésével a demenciás esetek közel fele megelőzhető vagy legalábbis késleltethető lehetne.

„A jelentésünkből kiderül, hogy sokat többet lehet és kell tenni a demencia kockázatának csökkentése érdekében. Soha nincs túl korán vagy későn cselekedni, és az élet bármely szakaszában van lehetőség a pozitív változtatásra” – mondta Gill Livingston professzor, a tanulmány vezető szerzője. Azt is hozzátette, hogy erős bizonyítékaik vannak arra, hogy a kockázatoknak való hosszabb idejű kitettség hatása erősebb, és hogy a kockázatok erősebben hatnak a kiszolgáltatottabb emberekre. Ezért is tartja fontosnak a professzor, hogy a kormányok megkétszerezzék megelőző erőfeszítéseiket azok irányába, akiknek a legnagyobb szükségük van rá.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

hvg.hu

Ajánlott cikkek