Magyar találmány segíthet sok gyermektelen párnak

A lombikbébiprogram sikeres megtermékenyítési mutatói akár több tíz százalékkal is növekedhetnek egy magyar találmánynak köszönhetően.

hirdetés

Akár több tíz százalékkal is növelheti a lombikbébiprogram ma még csak 35–40 százalékos sikeres megtermékenyítési mutatóit az a magyar fejlesztésű inkubátor, amelyen jelenleg is dolgozunk – mondta a Magyar Nemzetnek Bódis József, a Pécsi Tudományegyetemen működő Humán Reprodukciós Nemzeti Laboratórium kutatócsoportjának vezetője. Mint a tudós rámutatott, ma már van olyan inkubátor, amely biztosítja az embrió egészséges fejlődéséhez szükséges környezetet, vagyis a megfelelő páratartalmat és sötétséget. Bódis József bízik abban, hogy hamarosan megkapják az engedélyeket a kísérletek végrehajtására és minél előbb a gyakorlatban is alkalmazni tudják az új módszert.

Az inkubátort olyan kamerával szerelték fel, amely felvételeket készít az embrió különböző fejlődési stádiumairól, majd ezekből a képekből egy filmet állítanak össze time-lapse módszerrel, azaz a hosszú idő alatt felvett képek rövid időn belüli lejátszásával. Innen látható az embrió fejlődési folyamata, melynek kifejlesztése során a kutatók azt észlelték, hogy ha intenzív fény éri az embriót, akkor lassul vagy leáll a sejtosztódás. Ez a jelenség vetette fel a professzorban azt a kérdést, hogy miként lehetne az embrió fejlődését fény használata nélkül kontrollálni, hiszen az embrió így nem lenne kitéve sérülésveszélynek.

Bódis József kiemelte: a fejlesztés alatt álló inkubátorban lesz fotondetekció, infravörös-detekció és fény time-lapse, utóbbi egészen minimális, a most kereskedelemben elérhető gépekhez képest csupán egyezreléknyi fényterhelés éri az embriót. Ennek a három regisztrációs módnak az ötvözése jelenti a nehézséget, de éppen ez teszi különlegessé a pécsi fejlesztésű inkubátort. Azért van mindháromra szükség, hogy a foton rendkívül gyenge energiakibocsátásából a lehető legkorrektebb képet és adatokat nyerjék ki, melyek alapján meg tudják határozni, melyik a legéletképesebb embrió – hangsúlyozta a kutatásvezető. A tudós leszögezte: az inkubátor fizikailag elkészült, jelenleg a hozzá illeszkedő szoftverfejlesztések zajlanak, továbbá olyan fotondetektort is készítenek, ami érzékenyebb annál, mint amivel a professzor és csapata korábban dolgozott. – Ha ezek elkészülnek, az alapkutatásokat is el tudjuk végezni, ami egy csodálatos lehetőség lenne – állította Bódis József.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

Magyar Nemzet

Ajánlott cikkek