Magyar kutatók segítségével gyorsul a veseátültetés folyamata
A KEPsoft szoftvert alkalmazva az Országos Vérellátó Szolgálat szervezésében még az idén elindul a hazai vesecsereprogram.
Hamarosan minden eddiginél hatékonyabban segíthetik az európai és a magyar vesebetegek életben maradását a Közgazdaság- és Regionális Tudományi Kutatóközpont (KRTK) kutatóinak közreműködésével kifejlesztett szoftver folyamatosan tanuló algoritmusai.
A barcelonai és portugál kutatókkal a témában közösen írt cikket a napokban díjjal jutalmazta a spanyol operációkutatási társaság (SEIO) – olvasható a magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) hétfői közleményében.
A HUN-REN ismertetője szerint a KRTK, az Óbudai Egyetem, a Glasgow University és az INESC TEC Porto kutatói két ütemben fejlesztették ki azt a (valójában két különböző) szoftvert és folyamatosan frissülő algoritmust, ami mintegy húsz különböző szempont (például a donorok kora, vércsoportja, testtömegindexe) alapján találja meg a legoptimálisabb cseremegoldásokat, s ad előrejelzést arról, hány évig működik majd megbízhatóan a beültetett vese. Ennek mikéntjéről szól az a tanulmány, amely elnyerte a spanyol operációkutatási társaság BBVA Foundation Awards 2024 elnevezésű díját.
A KEPsoft szoftvert alkalmazva, az Országos Vérellátó Szolgálat szervezésében még az idén elindul a hazai vesecsereprogram. „Először csak országon belül lesz lehetőség a párkeresére, később a nemzetközi adatbázisokhoz is csatlakozhat majd hazánk.
MTI