Kutatók az öregedést visszafordító anyagokat fedeztek fel
Az öregedés során a sejtek osztódásra és növekedésre való képessége romlik, ami a szervezet leépüléséhez és időskori betegségek kialakulásához vezet. Az öregedés lelassítása és visszafordítása a kutatók számára régóta kihívást jelent, de folyamatosan dolgoznak olyan anyagok azonosításán, amelyek segítségével az öregedés kontrollálható lehet.
A DGIST kutatócsoportja az öregedés visszafordításának lehetőségeit feltáró vizsgálatuk során azt a tudományos paradigmát kérdőjelezte meg, miszerint az öregedés irreverzibilis, azaz nem fordítható vissza.
A kutatás során olyan tényezőket kerestek, amelyek szerepet játszanak az öregedés kontrollálásában, és olyan anyagok felfedezése volt a céljuk, amelyek helyreállítják a sejtek osztódási kapacitását. A kutatás eredményeként azonosították a KU-60019 nevű foszforilációs enzimet, ami az ATM protein inhibitora, és a lizoszomális funkciók aktiválásán és a sejtproliferáció indukcióján keresztül helyreállítja a sejtek működését.
Mivel az intracelluláris autofágiáért és a biopolimerek lebontásáért a lizoszómák felelősek, a lizoszómák lebomlása eredményeként a sejtekben olyan anyagok halmozódnak fel, amelyek destabilizálják a sejt metabolikus folyamatait, például a működésképtelen mitokondriumok eltávolítását.
A kutatócsoport a világon az első, amelynek sikerült bizonyítania, hogy a sejtek öregedésével a lizoszomális aktivitást szabályozó v-ATP-áz fehérjét az ATM protein foszforilálja, és amikor a v-ATP-ázt felépítő alegységek között meggyengül a kapcsolat, a lizoszómák működése romlik.
Emellett a kutatók azt is igazolták, hogy az öregedés reverzibilis visszafordítása lehetséges az ATM protein aktivációjának a KU-60019 általi szabályozásán keresztül, amelyek a v-ATP-áz foszforilációjának csökkenését váltják ki, és ezen keresztül a mitokondriális funkciók, a lizoszómák működésének és az autofágia helyreállítását eredményezik, valamint javítják a sebgyógyulást.
A DGIST vezetője szerint „ennek a kutatásnak azért van nagy jelentősége, mert igazolja, hogy a sejtek öregedése visszafordítható az által, hogy lizoszómák működését helyreállítjuk. A jövőben folytatni fogjuk az ilyen jellegű kutatásokat, amelyek célja az emberi élettartam meghosszabbítása”.
Eurekalert