Új COVID-variáns okozhatja az új hullámot Európában
Az immunrendszerünk máshogy reagál a különböző variánsokra, főleg akkor, ha már a védőoltást és az emlékeztető oltást is felvettük.
Leszállóban van az ötödik hullám, a koronavírus elleni intézkedések zömét visszavonták, már maszkot sem kell hordani, azonban úgy látszik korai volt az öröm, hiszen a hatodik hullám érkezhet. Egyes országokban már most félnek, ugyanis a lopakodó omikron variánst nehezebb kimutatni teszten is.
Az új kérdés, ami most sokakban felmerül az az, hogy elkaphatja-e a lopakodó variánst az, aki épp most esett át az omikron által okozott fertőzésen. Erre kereste a választ a Huffpost is, ahol a szakértők kiemelték, hogy bár mi most újként tekintünk az omikron BA.2. variánsára, ez abszolút nem újdonság, hiszen már novemberben felfigyeltek erre a változatra. A lopakodó variáns sokkal fertőzőbb, mint BA.1. társa, és természetesen fertőzőbb a delta variánsnál is, ráadásul a tesztek is nehezen mutatják ki, ezért is kapta a lopakodó nevet. Még nem tudni biztosan, hogy mennyivel fertőzőbb ez, az előzetes adatok alapján akár 1,5-szer gyorsabban terjedhet és fertőzhet,mint az előző omikron, vagy delta. Bár a két omikron variáns hasonló, és nem akkorák a különbségek, mint az omikron és delta között, az eddigi tapasztalatok arra mutatnak, hogy hasonló szintű megbetegedést okozhat a BA.2 mint a BA.1, azonban a BA.2. valamivel erősebb tünetekkel járhat.
Ismét megfertőződhetünk? A rövid válasz az, hogy igen. Az újbóli fertőzésre mindig van lehetőség, azok között az emberek között is, akik korábban már elkapták a variánst. Azonban Dr. Jennifer Lighter szerint az újrafertőződés lehetséges, rövid időn belül azonban kisebb eséllyel történhet ez meg. Elmondása szerint az immunrendszerünk máshogy reagál a különböző variánsokra, főleg akkor, ha már a védőoltást és az emlékeztető oltást is felvettük, ha pedig el is kaptuk az omikron variánst, úgy mintegy 90 napig biztosan védettebbek vagyunk az újrafertőződéssel szemben is.
Egy februári felmérés is ezt a kérdést taglalta, bár az eredmények még nem véglegesek. Első körben a kutatók olyan embereket kerestek, akik két pozitív mintát produkáltak több mint 20, de kevesebb mint 60 napos eltéréssel. 187 ilyen esetet találtak, amely újrafertőződésnek tűnt, ezek közül 47 olyan eset volt, amikor egy személy a BA.2 variánst kapta el miután megkapta a BA.1 variánst. Bár előfordulhat, mégis kevés az esély arra, hogy elkapja valaki a BA.2 variánst, ha éppen most esett át a BA.1 variánson - fejtette ki Dr. Erica Johnson, aki kiemelte, hogy főleg azok kapják el az új variánst, akik nem vették fel a védőoltást. Andrew Pekosz virulógus is elmondta, hogy ha már elkaptuk a BA.1.-et akkor jó eséllyel immunisak lehetünk a BA.2.-re.
Weborvos