Alacsonyabb LDL-koleszterin szintre lenne szükség?
A magas kockázatú betegek LDL-koleszterin szintjét tovább kellene csökkenteni. Ennek tudományos bizonyítékait az Európai Belgyógyászok Nemzetközi Kongresszusán Wiesbadenben foglalták össze egy előadásban.
Prezentációjának elején Dr. Dirk Müller-Wieland diabetológus professzor, a Német Diabetológiai Társaság elnöke (DDG) hangsúlyozta az LDL-koleszterin részecskék fontosságát az arteriosclerotikus megbetegedések keletkezésében. Ezek a részecskék „mérgezőek” az érfalakra.
A kardiovaszkularis szövődmények kockázata megemelkedik, minél hosszabban károsítják az erek falát az LDL-részecskék. Ez a koncepció arra is jó, hogy a betegekkel megértessük a problémát, hangsúlyozta Müller-Wieland.
Európai diszlipidémia irányelv
Ezt követően Dr. Müller-Wieland kitért az Európai Kardiológiai Társaság (ESC) és az Európai Atherosclerosis Társaság (EAS) 2016-os európai diszlipidémiai irányelveire.
Magas kockázatú betegek
Az irányelvekben kiemelte az előadó a magas kockázatú betegek csoportját. Ebbe a csoportba a következő megbetegedésben szenvedők kerülnek besorolásra:
- dokumentált kardiovaszkuláris megbetegedés
- szervi károsodást okozó diabetes mellitus, vagy kiemelkedő kockázati tényezők
- súlyos, krónikus vesebetegség (GFR <30 ml/min/1,73m²)
- Szisztémás koronária-kockázatbecslés (RISK)-Score ≥10%.
Ezeknél a betegeknél az LDL-koleszterin (LDL-C) célértéke <70 mg/dl.
Ennek a csoportnak a sajátossága az alacsony kiindulási értékű betegek (70-135 mg/dl lipidszintcsökkentő kezelés nélkül) célértékeinek javítása. Az irányelvek itt legkevesebb 50%-os csökkentést írnak elő.
Elegendő-e a 70 mg/dl alatti célérték?
Az előadó a 70 mg/dl értéket megfelelő határnak jelölte meg, de mégis felvetődött a kérdés, hogy nem kellene-e ezt az értéket még alacsonyabbra tenni.
Ehhez Müller-Wieland különböző tanulmányok eredményeit mutatta be.
Alacsonyabb célértékek és kardiovaszkuláris kimenet
Az IMPROVE-IT vizsgálatban [3] akut coronaria szindróma utáni betegek simvastatint vagy simvastatin+ezetimib terápiát kaptak. Ez csökkentette az LDL-C szintet a kombinációs terápiás csoportban körülbelül 55 mg/dl értékre. A cardiovascularis kimenetel és egyéb paraméterek tovább javultak. Ezek az adatok alacsonyabb célértéket támogatnak, mondta Müller-Wieland.
Az LDL-C értékek hatása az ateroszklerotikus plakkokra
Két tanulmány [4, 5] azt mutatta, hogy a 70 mg/dl körüli célérték meg tudja állítani az ateroszklerotikus plakkok progresszióját. Az ilyen plakkok regressziójának eléréséhez azonban alacsonyabb - 50 mg/dl alatti - célértékre van szükség. Ez egy további érv, amely az alacsonyabb célérték mellett szól.
PCSK9-Inhibitorok
A kardiovaszkuláris rizikócsökkenés és az LDL-C 30 mg/dl-es csökkenése a PCSK9 inhibitor evolocumab [6] (Repatha, Amgen (szerk.)) vizsgálatával igazolható.
A PCSK9 gátlók hatásmechanizmusa
A koleszterinszint csökkentése érdekében PCSK9 inhibitorokat használhatunk. A PCSK9 inhibitorok gátolják a PCSK9 enzim (Proprotein Convertase Subtilisin Kexin Type 9) gátlását, ami az LDL-receptorok negatív szabályozója a májban.
Tehát a PCSK9 inhibitorok csökkentik az LDL-receptorok lebontását, és az LDL-C redukciójához vezetnek, mivel a hepatociták felveszik ezeket. A PCSK9-inhibitorok első alkalommal a 2016-os irányelvekben szerepeltek. Az irányelv szerint olyan betegeknél alkalmazhatók, akik nem reagáltak megfelelően a statin-ezetimib kombinált terápiára.
Összefoglalás
Összefoglalva, Müller-Wieland megállapította, hogy a tanulmányok eredményei miatt alacsonyabb célérték meghatározása lenne szükséges. Azt is meg kell vitatni, hogy szükséges-e egy rendkívül nagy kockázatú csoportot meghatározni.
Ebben az esetben például akut koszorúér-szindrómában szenvedő betegeket lehetne besorolni.
Egy másik fontos kérdés a célérték meghatározása. Például az 50 mg/dl alatti célérték vagy a 20 és 40 mg/dl közötti céltartomány meghatározása elképzelhető. A tudományos bizonyítékok ezt támogatják, mondja Müller-Wieland.
Forrás:
- Professor Dr. Dirk Müller-Wieland: „Target blood pressure and cholesterol: What do the new guidelines say?”, 17th European Congress of Internal Medicine (ECIM), Wiesbaden, 31.08.2018
- Catapano et al. (2016): 2016 ESC/EAS Guidelines for the Management of Dyslipidaemias. European Heart Journal, DOI: https://doi.org/10.1093/eurheartj/ehw272
- Cannon et al. (2015): Ezetimibe Added to Statin Therapy after Acute Coronary Syndromes. New England Journal of Medicine, DOI: 10.1056/NEJMoa1410489
- Nicholls et al. (2007): Statins, High-Density Lipoprotein Cholesterol, and Regression of Coronary Atherosclerosis. JAMA, DOI: 10.1001/jama.297.5.499
- Nissen et al. (2004): Effect of Intensive Compared With Moderate Lipid-Lowering Therapy on Progression of Coronary Atherosclerosis. JAMA, DOI: 10.1001/jama.291.9.1071
- Sabatine et al. (2017): Evolocumab and Clinical Outcomes in Patients with Cardiovascular Disease. New England Journal of Medicine, DOI: 10.1056/NEJMoa1615664
- Dr. Melanie Klinger: Appell für ein tieferes LDL-Cholesterin. Gelbe Liste Online. https://gelbe-liste.de/kongresse/ecim-2018-kongress/zielwert-ldl-cholesterin