Jelentős fizetésemelés az egészségügyben
Több mint 65 ezer forinttal emelkedhet a jelenleg bruttó 350 ezer forint alatt kereső orvosok bére – mondta keddi sajtótájékoztatóján Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár, ahol Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszterrel és Giró-Szász András kormányszóvivővel közösen jelentették be a fizetésemelést az egészségügyi ágazatban.
Giró-Szász András elmondta, a kormány megalakulása óta elkötelezett a rossz, fenntarthatatlan és államadósságot generáló rendszerek átalakítása mellett, célja pedig, hogy hosszú távon működtethető rendszereket hozzon létre. Az egészségügy területén a törekvés az, hogy az orvosokat és a dolgozókat partnerként kezelve egy hatékonyabb ellátás jöjjön létre – tette hozzá.
A kormányszóvivő bejelentette, az elmúlt időszakban konstruktív tárgyalásokat folytatott az egészségügyi tárca az érintettekkel annak érdekében, hogy az emberi erőforrás krízist kezelni tudják. Emlékeztetett: 2002 óta nem történt központi fizetésemelés ebben a szférában, most a hatékonyságnövelő rendszerátalakításból származó megtakarítás teszi lehetővé a fizetések emelését.
A részletekről szólva Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter elmondta, 86 ezer embert érint a béremelés, köztük több mint 15 ezer orvost, közel 68 ezer szakdolgozót. Olyan adósság törlesztését kezdtük meg, amivel mind az ágazatban dolgozóknak, mind a társadalomnak tartozott a politika – tette hozzá.
A miniszter kifejtette, a tárca megfelelő infrastruktúrával és képzési rendszerrel alátámasztott, kiszámítható életpályát kíván biztosítani az egészségügyi dolgozóknak. Ehhez az első lépéseket teszik meg, amikor 10 év után a legfájóbb pontokon végrehajtják a béremelést – fűzte hozzá.
Szócska Miklós egészségügyért felelős államtitkár köszönetet mondott a dolgozóknak a kitartásért, és a partnereknek a konstruktív hozzáállásért. Mint mondta, a fizetésemelés 350 ezer forintos bruttó bérig több mint 65 ezer forint lesz. Ez az érintett orvosok 80 százalékát jelenti, e felett sávos rendszerben növekedhetnek a bérek. A szakdolgozók esetében pedig – mivel komoly problémát okozott korábban a bérfeszültség – új bértáblát vezetnek be, ami képes ezt kezelni. Ennek révén 22 ezer embernek 20 ezer forint feletti, további 32 ezer 300 embernek pedig 15 ezer forint feletti lesz az emelés mértéke - mondta az államtitkár.
A béremelések alapját a népegészségügyi termékadó és a hatékonyságnövelő átszervezések jelentik – tette hozzá. Az államtitkár elmondta: a több mint 30,5 milliárd forintos fizetésemelést nyárig szeretnék végrehajtani, január 1-re visszamenőleges hatállyal.
Szponzorált tartalom