Egy új kutatás szerint a háztartási fertőtlenítőkkel van összefüggésben az antibiotikum rezisztencia
Angliai kutatók felfedezése arra utal, hogy összefüggés van az antibiotikum rezisztencia kialakulásának mechanizmusa és a triklozánnal szembeni rezisztencia között, mely utóbbi egy széles körben alkalmazott háztartási fertőtlenítőszer.
A kutatók azt a meglepő felfedezést tették, hogy azok a baktériumok, amelyek mutáció révén rezisztenssé váltak a kinolon antibiotikumokkal szemben, a triklozánnak szemben is nagyobb mértékű rezisztenciát mutattak.
A kutatás eredményeként igazolták, hogy a kinolonokkal szembeni rezisztenciáért felelős mutáció megváltoztatja azt, ahogyan a baktériumok a sejten belül becsomagolják a DNS-üket, és ezek a mutációk bekapcsolnak egyéb önvédelmi mechanizmusokat is, ezek kombinációja hozza létre a triklozánnal szembeni rezisztenciát.
A kinolon antibiotikumok jelentős csoportot alkotnak a humán farmakológiában, ezért ez az új felfedezés aggályokat vet fel a triklozán alkalmazása miatt kialakuló antibiotikum rezisztenciával kapcsolatban.
A kutatást, amelynek eredményei a Journal of Antimicrobial Chemotherapy folyóiratban jelentek meg, a birminghami egyetem mikrobiológiai intézete és a norwichi Quadram Institute végezte. A kutatás vezetője szerint „a baktériumokat megtéveszti a fertőtlenítőszer, amit állandó fenyegetettségként fognak fel, és emiatt a triklozán-expozíció hatására antibiotikum-rezisztens törzsek fejlődhetnek ki.
„Az E. coli esetében már igazoltuk ezt a mechanizmust. A hatékony antibiotikumok számának csökkenése miatt létfontosságú annak megértése, hogy milyen körülmények között és hogyan alakul ki az antibiotikum rezisztencia, mivel csak így tudjuk megállítani a rezisztens törzsek szelekcióját.”
A tanulmány társszerzője szerint a kinolon antibiotikumokkal és a triklozánnal szembeni rezisztencia közötti kapcsolat azért is lényeges, mert a triklozán az elmúlt 20 évben a környezetünk részévé vált, sőt az emberi szövetekben is megtalálható.
„A triklozán és más antimikróbás szerek jelenlétéből kiindulva szükség van a baktériumokra kifejtett hatásuk jobb megértésére, illetve annak feltárására, hogy ezek az anyagok hogyan befolyásolják a klinikailag releváns antibiotikum rezisztencia kialakulását és terjedését.”
Az elmúlt évtizedben a háztartási tisztítószerek piacán rendkívüli mértékben elterjedtek az úgynevezett antimikróbás termékek, ugyanakkor nem bizonyított ezek előnyös hatása a hagyományos tisztítószerekkel szemben. Felmerültek viszont aggályok az ilyen típusú termékekben található antimikróbás összetevőkkel kapcsolatban, miszerint ezek felszaporodása a környezetben megváltoztatja az ökoszisztémát, és elősegítheti az antibiotikum rezisztens baktériumok kifejlődését.
(Mark A. Webber et al. Quinolone-resistant gyrase mutants demonstrate decreased susceptibility to triclosan, Journal of Antimicrobial Chemotherapy (2017). DOI: 10.1093/jac/dkx201)
Medical Xpress