Teljesen meggyógyult a HIV-fertőzésből egy beteg
Közel 10 évvel a nem rokon donorból származó őssejtátültetés után és több mint négy évvel a HIV-terápia befejezése után ma már jó egészségnek örvend.
A férfit 2008-ban, Düsseldorfban diagnosztizáltak HIV-fertőzéssel. Az őssejt-transzplantációt közel 10 éve, a leukémia kezelésére végezték, amely a HIV-diagnózis után alakult ki nála. Ennek során az egészségtelen vérsejteket elpusztították és egészséges őssejtekkel helyettesítették. Négy éve nem szed antiretrovirális gyógyszert, azaz nincs vírus a szervezetében, az immunitása pedig megerősödött.
Az, hogy a vírus nem újult ki, a kutatók szerint a rendkívül alapos, tudományos és terápiás előkészítésnek, valamint ellenőrzésnek köszönhető. Hozzáteszik, hogy ez a vizsgálat a leghosszabb és legpontosabb diagnosztikai megfigyelés, amelyet őssejt-transzplantáció után egy HIV-fertőzött betegnél végeztek. Remélik, hogy a megszerzett tudás hozzájárul a jövőbeli HIV-gyógymódok fejlesztéséhez. A nemzetközi orvoscsoport nevében Bjorn-Erik Ole Jensen elmondta: "Intenzív kutatásaink eredményeként most már megerősíthetjük, hogy két kulcsfontosságú módszer kombinálásával alapvetően lehetséges a HIV szaporodásának tartós megelőzése. Egyrészt a vírustartalék nagymértékű kimerítésével a hosszú életű immunsejtekben, másrészt a HIV-rezisztencia átvitelével a donor immunrendszeréből a recipiensbe, biztosítva, hogy a vírusnak ne legyen esélye az újbóli terjedésre."
Az őssejtátültetést a nagy kockázat miatt csak az életveszélyes betegségek kezelésére használják. A sikeres kezelés után a kutatóknak most arra kell összpontosítaniuk, hogy olyan HIV-gyógymódokat találjanak, amelyek nem igényelnek ilyen megerőltető eljárást.