További cikkek a Infektológia rovatból

Majomhimlő Spanyolországban és több olasz tartományban

Spanyolországban 59-re emelkedett a fertőzöttek száma, Olaszország több tartományában azonosítottak már beteget.

hirdetés

Madridban 48 esetet szűrtek ki, emellett a Kanári-szigeteken, Andalúziában és Baszkföldön is igazoltak fertőzéseket. A madridi tartományi kormány tájékoztatása szerint a fertőzések többsége egy fővárosi szaunához kapcsolható, amelyet már bezártak a hatóságok. A betegek mind férfiak, egyikük állapota sem súlyos, jól gyógyulnak. A fertőzési lánc felderítésén, a kontaktszemélyek azonosításán folyamatosan dolgoznak. A fővárosi III. Károly egészségügyi kutatóintézet által eddig bevizsgált száz laboratóriumi mintából 41 lett negatív. Az elmúlt hetekben Európában a legtöbb majomhimlős esetet Nagy-Britannia után Spanyolországban szűrték ki.

Carolina Darias egészségügyi miniszter elmondta: Spanyolország csatlakozik az Európai Unió közös oltóanyagbeszerzési kezdeményezéséhez, amelynek keretében a Egészségügyi Szükséghelyzet-reagálási Hatóságon (HERA) keresztül a Bavarian Nordic dán vállalat himlőelleni oltását vásárolják meg a holland SIGA nevű cég antivirális tablettájával együtt. A beszerzés részleteit később hozzák nyilvánosságra. *** Hatra emelkedett a majomhimlőben megbetegedett személyek száma Olaszországban, a legújabb esetet Lombardiában azonosították – közölték az olasz egészségügyi hatóságok szerdán. A legtöbb fertőzöttet a római Spallanzani-kórházban kezelik, amely az ország fertőző betegségekre szakosodott egészségügyi központjaként ismert. Rómában és környékén további tizenöt személyt tartanak megfigyelés alatt, jelenleg házi karanténban vannak. A legelső esetet május 19-én azonosították egy Kanári-szigetekről visszatért férfin. A többi beteg közül is néhányan ott, vagy más európai országban, például Portugáliában jártak. Megfigyelés alatt vannak fertőzésgyanús betegek Szicília szigetén és Toszkánában is.

Massimo Galli, a milánói Sacco kórház fertőző betegségek osztályának  volt főorvosa a SkyTG24 hírtelevíziónak szerdán úgy nyilatkozott, hogy a majomhimlő esetében nem lehet járványról beszélni, ellentétben az új típusú koronavírus okozta pandémiával. Kiemelte, hogy a majomhimlő nyállal terjed, nem lehet tüsszentéssel elkapni, ahogyan a koronavírus esetében történik. A majomhimlő lappangási ideje hat naptól egészen tizenöt napig terjedhet – tette hozzá Massimo Galli. A halálozási arány nagyon alacsony a majomhimlő esetében – fejtette ki Giovanni Perri, a torinói Amedeo di Savoia kórház fertőző-osztályának orvosa. Perri felszólította mindazokat, akik a Kanári-szigeteken jártak, hogy jelentkezzenek ellenőrzésre a legközelebbi kórházban.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) tájékoztatása szerint eddig a világ 16 országában mintegy 250 esetet regisztráltak, ám a WHO vezetése úgy véli: a betegség széles körű terjedésének kockázata továbbra is alacsony. A Közép- és Nyugat-Afrika trópusi esőerdeiben is ritka vírust Európában először 2018-ban, az Egyesült Királyságban azonosították. A tünetek közé a jellegzetes kiütések mellett a láz, fejfájás, izomfájdalom, hátfájás, duzzadt nyirokcsomók, hidegrázás és fáradtság tartozik. Az ember és ember között nehezen terjedő betegségnek nincs ellenszere, az eredetileg feketehimlő ellen készült vakcinák mindazonáltal magas fokú védelmet nyújtanak ellene.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

MTI

Ajánlott cikkek