További cikkek a Infektológia rovatból

Egy vírusellenes szerrel sikerült meggyógyítani ebolával fertőzött majmokat

A szájon át alkalmazható obeldesivir-kezelés amiatt is különösen sokat ígérő, mert a tablettákat egyszerűbb szállítani.

hirdetés

Áttörést jelenthet az ebola elleni küzdelemben egy friss kutatás: bár az obeldesivir (ODV) alkalmazását már korábban is vizsgálták, a kutatáshoz injekcióval juttatták be a kórokozót a kísérleti majmok szervezetébe, most pedig a valós körülményeket jobban modellezve szájon át, cseppfertőzéssel fertőzték meg, így a betegség lefolyása lassabb volt, és a gyógyszer is hatékonyabban működött.

A majmok a fertőzés után 24 órán belül szájon át kezdték kapni a gyógyszert. A kísérletben öt rézuszmajom és öt közönséges makákó vett részt, az előbbieknél 80, az utóbbiaknál 100 százalékban sikerült megelőzni a fertőzés halálos kimenetelét. A kutatásból kiderült az is, hogy az ODV nem csak az ebola különösen fertőző szudáni variánsával szemben nyújt védelmet, hanem hatékony lehet más filovírusok, így például a Marburg-vírus ellen is.

Az ebola 50-90 százalékos halálozási arányú betegség, ami az eddigiekben már több tízezer ember életét követelte. A szájon át alkalmazható ODV-kezelés amiatt is különösen sokat ígérő, mert a tablettákat egyszerűbb szállítani, nem igényelnek speciális tárolást, ezért gyorsabban és könnyebben eljuttathatóak oda, ahol szükség van rájuk.

Szerző:

PHARMINDEX Online

Forrás:

qubit

ScienceDaily

Ajánlott cikkek