Daganatellenes immunválaszt indukál a poliovírus-oltás
Módosított poliovírust alkalmazó kísérleti terápiával sikerült mozgósítani a szervezet tumorellenes mechanizmusait, amelyek a gyulladásos folyamatok aktiválásán keresztül gátolják a tumorsejtek immunreakciót kivédő képességét.
Ez az első olyan publikáció, amely ennek az új terápiás lehetőségnek a glioblasztoma kezelésében való alkalmazását feltárja.
A módosított poliovírus a kutatás felgyorsítása érdekében tavaly gyorsított engedélyezési besorolást kapott az FDA-tól.
„Korábban is ismertük nagy vonalakban a módosított poliovírus hatásmechanizmusát, de ilyen részletes adatok nem álltak rendelkezésre” – mondta a kutatás társszerzője, a Duke Idegsebészeti osztály professzora, aki a terápiás eljárást kidolgozta.
„Ezek az eredmények rendkívül jelentősek. Azoknak a lépéseknek a feltárása, amelyek az immunválasz kialakulásához vezetnek, lehetővé teszi számunkra, hogy milyen más kezelési lehetőségeket célszerű a poliovírussal kombinációban alkalmazni, hogy a betegek túlélését javítsuk.”
A kutatás feltárta, hogy a poliovírus nem csupán közvetlenül támadja meg a tumorsejteket, hanem kivált egy hosszabb hatású immunválaszt is, ami a jelek szerint gátolja a tumor kiújulását.
Humán melanoma és emlőrák sejtvonalakat alkalmazva a kutatók azt találták, hogy a módosított poliovírus azokat a daganatsejteket támadja meg először, amelyekben nagy mennyiségű CD155 protein található. A CD155 protein a poliovírus receptorként ismert. A poliovírus elkezdi megtámadni a tumorsejteket, egy részüket el is pusztítja, de nem az összeset, és eközben tumorantigének szabadulnak fel. A második lépés során az immunrendszer aktiválódik, amikor a poliovírus megfertőzi a dendritikus sejteket és a makrofágokat. Ezt követően a T-sejtek megtámadják az antigén-prezentáló tumorsejteket, amelyek így nem tudnak tovább elrejtőzni az immunrendszer elől.
A tanulmány a Science Translational Medicine folyóiratban jelent meg.
European Pharmaceutical Review