PATH tanulmány: mi a valószínűsége annak, hogy valaki átszokik a cigarettáról egy füstmentes alternatívára?

A fiatal felnőttek körében látványos változások, az idősebb korcsoportoknál stagnálás látható a dohányzási szokásokban, derül ki az ún. PATH tanulmányból, amely az FDA égisze alatt zajlik az Egyesült Államokban. Az eddigi eredményekből többek közt kiderült, hogy az e-cigaretták használatával párhuzamosan nő a hagyományos cigarettát elhagyók tábora, ugyanakkor a 65 évesnél idősebbek szinte egyáltalán nem váltanak füstmentes eszközre az Egyesült Államokban.

hirdetés

A 2024. évi amerikai E-cigarette Summiton több előadó is foglalkozott a Population Assessment of Tobacco and Health (PATH) tanulmány eddigi eredményeinek értékelésével. A fiatal felnőtt (18-24 év) és idősebb (különösen a 65 év feletti) populációkra külön fókuszáló tanulmány tanulságos lehet a dohányzási ártalommal kapcsolatos népegészségügyi problémák mélyebb megértése, illetve a leszokástámogatás szempontjából.

Rafael Meza, a BC Cancer Research Institute senior kutatója, valamint a Michigani Egyetem népegészségügyi intézetének professzora olyan  vizsgálatokban vesz részt, amelyeket többek között az FDA finanszíroz a dohányzási ártalom és a tüdőrák megelőzése érdekében. A konferencia keretein belül a PATH egyik szerzőjeként mutatta be a dohányzási szokások alakulását az Egyesült Államokban. Benjamin Toll, a Dél-Karolinai Orvostudományi Egyetem professzora pedig egy teljes előadást dedikált annak a kérdésnek, hogy ha az e-cigaretták válnak a dohányzás domináns formájává (ami szerinte már a közeljövőben borítékolható), mit tehetünk azokért, akik le akarnak szokni?

Váltási valószínűség

Meza elmondta, hogy a cigarettahasználatban látható általános csökkenő tendenciával szemben látható az e-cigaretták egyre nagyobb elterjedése. Ugyanakkor az is elmondható, hogy a hagyományos cigaretta használata korábban soha nem látott alacsony szinten van, míg a korábbiakhoz képest egyértelműen emelkedett a sosem dohányzók száma is. A PATH tanulmány első 4 hulláma 2013 és 2017 között összesen 23 253 felnőtt részvételével valósult meg, az eredmények kiértékelése a közeljövőben várható trendek projekcióját is lehetővé tette, számításba véve többek között a kort, nemet, képzettséget és gazdasági státuszt a dohányzási kockázatban.

A PATH tanulmány szerint a kizárólag cigarettát használók közel 90 százaléka maradt cigarettahasználó, hasonlóképpen a kettős használókhoz, akik 86 százaléka használt cigarettát vagy cigarettát és e-cigarettát egy hullám után (az egyéves időintervallumban). Ezzel szemben az e-cigarettát használók körében a kizárólag e-cigarettát használók 72 százaléka maradt e-cigaretta használó, illetve a kettős használók mintegy fele maradt az e-cigarettánál (alkalmi cigarettafogyasztással vagy anélkül). A PATH főbb eredményei alapján elmondható, hogy a kettős használók nagyobb valószínűséggel szoktak le a hagyományos cigarettáról, mint a kizárólag cigarettát fogyasztók – emelte ki Meza.

A vizgsált trendek szerint az e-cigarettát kevésbé használják tartósan a fogyasztók, mint az éghető cigarettát. Becsléseik szerint a kizárólag e-cigarettát használók csupán fele folytatná az e-cigaretta fogyasztását 2 éven túl; 4 év után pedig kevesebb, mint a negyedük (23,8%) maradna e-cigaretta használó, míg a kizárólag cigarettát használók 68 százaléka továbbra is dohányozna. A trendelemzések alapján az is elmondható, hogy a kettőshasználat jellemzően átmeneti, kevesebb mint az érintettek tizede marad tartósan kettős használó, jellemzően kizárólag e-cigaretta használatra térnek át.

Emellett említésre méltó, hogy a különböző szociodemográfiai tényezőkben is jelentős különbségek voltak észlelhetők. Látható, hogy a 18–24 éves, korábban dohányterméket nem használók nagyobb valószínűséggel kezdenek e-cigaretta használatba, mint a 34–54 éves társaik, akik korábban sosem dohányoztak. Általánosságban pedig igaznak bizonyult, hogy magasabb képzettség, illetve kedvezőbb gazdasági státusz mellett kevésbé valószínű, hogy valaki dohányterméket fogyaszt, ha mégis, nagyobb valószínűséggel szokik le a választott dohánytermékről. Míg az alacsonyabb jövedelmű csoportoknál az átlagosnál kisebb eséllyel váltanak füstmentes alternatívára, vagy kettős használat esetén nagyobb valószínűséggel térnek vissza a kizárólagos cigarettafogyasztáshoz.

Toll előadásában a fiatal felnőttek (18-24 évesek) csoportjára fókuszát. Hangsúlyozta, hogy megjelent az e-cigaretta használók egy olyan csoportja, aki korábban sosem használtak hagyományos cigarettát. Ez pedig elképesztő – mondta az előadó – most már tudhatjuk, hogy a dohányzás jövője a nikotinporlasztás (vaping). Toll mindezek után ismertette, a PATH tanulmány 4. és 5. hullámának azon eredményeit, melyek szerint, az e-cigaretta használók több mint 60 százaléka motivált a leszokásban az Egyesült Államokban. Ez pedig jelentős változás a hagyományos cigarettánál korábban látottakkal szemben. Míg a 4. hullámban (2016.12 – 2018.11) a vizsgálatba bevontak61 százaléka tervezett és 15 százalékuk meg is próbált leszokni, addig az 5. hullámban (2018.12 – 2019.11) ezek az arányok már 68 és 17 százalékra nőttek.

Mit tehetünk értük? – tette fel a költői kérdést Toll, válaszként felvetítve Palmer et al. (2023) publikációját, mely a hagyományos nikotinpótló terápia hatékonyságát vizsgálta kizárólagos e-cigaretta, valamint kettős használók körében úgy, hogy az egyik csoport számára biztosították a nikotintapaszt, valamint gyógyszeres terápiát és szoros utánkövetést a vizsgálati időszakban (a kontroll csoportot ezzel szemben csak az állami leszokástámogató szolgálathoz irányították). A vizsgálat szerint az összetett intervencióban részesülők 40 százaléka sikeresen leszokott az e-cigarettáról, míg a kontroll csoportban ez senkinek sem sikerült. A kettős használók közül szintén senki sem szokott le.

Mire következtetnek a szakértők?

A Meza és Toll által bemutatott eredményekből kitűnik, hogy a közvetlen váltás a kizárólagos cigaretta használat és a kizárólagos e-cigaretta használat között ritka. Ebből arra következtethetünk, hogy az érintettek olyan időszakokon mennek keresztül, amikor nem használnak semmit, majd visszaesnek, vagy átmenetileg kettős használatot folytatnak. Ezek a megfigyelések alátámaszthatják a leszokástámogatásban egyre inkább megjelenő (lásd például az Egyesült Királyság „Swap to Stop” leszokástámogató programját) fokozatosság elvét: először ajánlott a hagyományos nikotinpótló terápiákkal próbálkozni, de ha azok nem sikeresek, akkor a füstmentes alternatívák is kedvező átmenetként szolgálhatnak a cigarettáról, majd pedig a nikotinról való leszokásban.

Némi bizakodásra adhat tehát okot, hogy az e-cigarettát használók egyre nagyobb valószínűséggel szoknak le a nikotin- és dohánytermékekről a hagyományos leszokástámogató eszközökön keresztül, mint a hagyományos cigarettát szívók. Ezért Toll szerint fontos, hogy az egészségügyi szakemberek teljeskörű tájékoztatásban részesítsék az érintetteket, ideértve a füstmentes eszközre történő teljes váltás fontosságát, amit aztán a nikotinról való teljes leszokás követhet. Ebben pedig külön figyelmet kéne szentelni az idősebb korcsoportokra, akik intervenció nélkül nem próbálnak füstmentes eszközökre váltani – következik a Meza előadásán ismertetett demográfiai mutatókból.

Ahogy azt a kutatók is megjegyzik, a PATH előrejelzéseit jelentősen befolyásolhatják a cigaretta és a füstmentes alternatívák kínálatában látható változások, ideértve a szabályozásokat és korlátozásokat. Egyrészt elmondható, hogy olyan szabályozásra van szükség, ami az e-cigaretták „katalizátor” hatását minimalizálni képes úgy, hogy közben a dohányzásról való leszokásban nyújtott lehetséges előnyök érvényesülhessenek.

Felhasznált források:

Brouwer A.F. et al. (2020) Transitions between cigarette, ENDS and dual use in adults in the PATH study (waves 1-4): multistate transition modelling accounting for complex survey design. Tob Control. doi: 10.1136/tobaccocontrol-2020-055967

Meza, R. Trends in cigarette and e-cigarette use and transitions. A tale of two (or more) populations. E-Cigarette Summit USA 2024, www.e-cigarette-summit.us.com/resources/

Palmer A.M., Toll B.A. et al. (2023) Nicotine replacement therapy for vaping cessation among mono and dual users: A mixed methods preliminary study. Addict Behav. doi: 10.1016/j.addbeh.2022.107579.

Toll, B. As e-cigarettes become the dominant form of tobacco use, how can we help e-cigarette users who want to quit? E-Cigarette Summit USA 2024, www.e-cigarette-summit.us.com/resources/

A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.

 

Kapcsolódó hasznos anyagok:

Egyes, a füstmentes alternatívák szerepét a dohányzással kapcsolatos ártalmak csökkentésében elismerő egészségügyi szervezetek álláspontjai >>


Az Egészségügyi Szakmai Kollégium Tüdőgyógyászat Tagozat hevített dohánytermékekkel kapcsolatos állásfoglalása >>


A dohányzásról való leszokás támogatásáról >>
Emberi Erőforrások Minisztériuma – Egészségügyért Felelős Államtitkárság terápiás irányelve

 

 

Szerző:

PHARMINDEX Online

Ajánlott cikkek