Dohányzási ártalomcsökkentés nehezen kezelhető betegpopulációknál: nagyobb eséllyel szoknak le a cigarettáról az e-cigarettára váltók?

A dohányzás valószínűsége egyes betegpopulációknál kétszer, akár háromszor nagyobb lehet, mint a lakossági átlag. Ilyen fokozottan veszélyeztetett csoportok a COPD-vel és bizonyos szív-érrendszeri betegséggel diagnosztizáltak, valamint a pszichiátriai és az alkoholbetegek. Bár a dohányzás sok esetben hozzájárul a morbiditások kialakulásához, illetve a betegség progressziójára nézve is igazoltan rossz hatással van, a leszokási ráta kifejezetten alacsony ezekben a csoportokban. Javíthatnak-e a hagyományos cigaretta füstmentes alternatívái a helyzeten?

hirdetés

Scott E. Sherman orvosprofesszor a 2024. évi US E-Cigarette Summit konferencián közegészségügyi szakemberként mutatta be a dohányzási ártalom kapcsán kifejezetten sérülékeny betegpopulációk hagyományos dohányzás elhagyásában látható eredményeit.

Nagy valószínűséggel dohányzó betegpopulációk számokban

Bár az orvosi evidenciák és a kórállapotokkal kapcsolatos általános ismeretek alapján is megdöbbentő lehet, a betegek jelentős hányada akkor sem szokik le a dohányzásról, ha egészségkárosodását maga a dohányzás okozta, vagy a dohányzási ártalom nagyban hozzájárul állapota romlásához. Klasszikusan ilyen populáció a CODP-vel diagnosztizált betegeké, akiknél a tüdőkárosodás gyakorlatilag a dohányzás eredménye. Bár a betegség progressziója tekintetében a leszokás volna a legjobb intervenció, a COPD-s betegek átlagosan 50%-a folytatja a dohányzást, annak ellenére, hogy szinte mindegyikük megpróbált leszokni – mondta Sherman.

A témához kapcsolódóan jelenleg kevés célzott kutatás érhető el, ami sajnos a bizonyítékok erősségét gyengíti – vezette fel azt a vizsgálatot az előadó, melyet Polosa és munkatársai végeztek el. A vizsgálat célja az e-cigaretták légzési funkciókra gyakorolt hatásának vizsgálata volt olyan COPD-s betegeknél, akik sikeresen csökkentették a cigarettafogyasztást, vagy teljesen el is hagyták azt e-cigarettára váltással. A kutatók 39 beteget követtek végig egy 5 éves időszakban, és azt találták, hogy az e-cigaretták mellett javulhat a tüdőfunkció. A vizsgálatba bevont betegeknél 52%-kal csökkent a COPD-exacerbációk száma, 21%-kal csökkent a COPD melletti életminőséget mérő CAT score értéke, és a 6 perces sétateszt alatt megtett távolság is 24%-kal nőtt a kiindulási értékhez képest. A betegek jobban teljesítettek – mondta Sherman, kiemelve viszont, hogy sajnos alacsony a mintaszám.

A koronária- és perifériás érbetegek esetében valamivel árnyaltabb a kép. Sherman elmondta, hogy a dohányzás a legjelentősebb kockázati tényező bizonyos szív-érrendszeri betegségek alakulásában, és a kardiovaszkuláris betegséggel már diagnosztizált betegeknél maga a nikotin is hozzájárul a kockázat növeléséhez. Ennek ellenére mégis mérlegelendők azok a vizsgálati eredmények, melyek szerint valószínűbb volt a cigaretta sikeres elhagyása azoknál, akik használtak e-cigarettákat. Emellett az előadó elmondta azt is, hogy a füstmentes alternatívákon keresztül, a nikotinbevitel ellenére, még mindig jelentős ártalomcsökkentésről beszélhetünk szemben a tovább cigarettázókkal azzal, hogy a legeredményesebb kockázatcsökkentés kizárólag a teljes leszokással érhető el.

A mentális betegséggel kezeltek 30-70%-a dohányzik – folytatta Sherman – és ezeknél a betegpopulációknál többen próbálkoznak gyógyszeres támogatással leszokni (52%-uk, szemben a 31%-kal más betegségek esetén). A pszichiátriai betegeknél az alacsony átlagos leszokási rátánál is kevesebben tudnak sikeresen és tartósan leszokni. Egy randomizált-kontrollált vizsgálatban 240 dohányzó, súlyos mentális betegségben szenvedő személynél vizsgálták a kimeneteleket, az e-cigaretták 8 héten át történő ingyenes biztosítása mellett. Az utánkövetés 26. hetében az volt látható, hogy az intervencióban részesülők 20%-a teljesen átváltott az e-cigarettákra, míg a többieknél - a párhuzamos használóknál - legalább 50%-kal csökkentett az elszívott cigaretták száma (Pratt el al., 2022). Az eredmények ígéretesek – mondta Sherman – csak rövid a vizsgálati időszak.

Ezt követően saját, még (az előadás idején) nem publikált kutatási eredményeiket mutatta be az előadó, mely során az elsők közt vizsgálták randomizált-kontrollált körülmények közt az e-cigaretták hatásait a hagyományos nikotinpótló terápiákhoz képest, leszokásban motivált COPD-s, asztmás, valamint koronária- és perifériás érbetegségben szenvedők (n= 121) bevonásával, 3 hónapos intervenciós időszak és 6 hónapos utánkövetés mellett. Mint mondta, az e-cigaretták sajátossága, hogy a nikotinfüggésre és a viselkedésbeli tényezőkre nézve is alternatívaként szolgálnak (szemben például a hagyományos nikotinpótló terápiákkal, ahol a dohányzási szokás rituálé jellegét egy spray vagy tapasz nem hidalja át). Ez pedig hozzájárulhat a nagyobb sikerrátához.

A vizsgálatban elsődleges kimenetelekként a cigarettafogyasztásban beállt változásokat és a krónikus betegség tüneteinek alakulását vizsgálták. Meglepő módon, 3 hónap után nem volt jelentős különbség látható a két csoport között: az elszívott cigaretták száma közel azonos mértékben csökkent e-cigaretták vagy nikotinpótló terápia mellett is. Statisztikailag jelentős különbség mutatkozott viszont a CAT score értékekben az e-cigaretta előnyére. Kiemelendő, hogy az e-cigarettát használóknál a krónikus betegségek tünetei nagyobb mértékben javultak, annak ellenére, hogy ugyanannyi hagyományos cigarettát fogyasztottak, mint a nikotinpótló terápián lévők.

Számos hasonló vizsgálat zajlik jelenleg – mondta Sherman – melyek remélhetőleg egyre inkább segíteni fognak a szakmai tisztánlátásban a magas dohányzási ártalomnak kitett betegek hagyományos dohánytermékek elhagyásának támogatásában. A 6 hónapos utánkövetés eredményei az előadás idejében még nem voltak elérhetőek, de az azóta megjelent publikáció  (Vojjala & Sherman et al., 2024) szerint az e-cigaretta intervencióban részesülők 17,5%-a elhagyta a hagyományos cigarettát és teljesen átváltott e-cigarettára, jelentős életminőségbeli javulás mellett. A nikotinpótló terápia mellett 23% szokott le a dohányzásról. Így a vizsgálat konklúziója, hogy az e-cigaretták szakmailag elfogadható alternatívát jelenthetnek azon krónikus betegek számára, akik a hagyományos gyógyszeres terápiákkal nem tudnak sikeresen lemondani a hagyományos dohányzásról.

Felhasznált irodalom:

  • Polosa R et al. COPD smokers who switched to e-cigarettes: health outcomes at 5-year follow up. Therapeutic Advances in Chronic Disease. 2020;11:2040622320961617.
  • O’Brien B et al. E-cigarettes versus NRT for smoking reduction or cessation in people with mental illness: secondary analysis of data from the ASCEND trial. Tobacco Induced Diseases. 2015;13(1).
  • Pratt SI et al. E-Cigarette Provision to Promote Switching in Cigarette Smokers With Serious Mental Illness-A Randomized Trial. Nicotine Tob Res. 2022; 24(9): 1405-12.
  • Vojjala M, Sherman SE et al. Switching to e-cigarettes as harm reduction among individuals with chronic disease who currently smoke: Results of a pilot randomized controlled trial. Nicotine Tob Res. 2024 Jul 12:ntae158.
  • Switching to e-cigarettes as harm reduction among individuals with chronic disease who currently smoke: Results of a pilot randomized controlled trial - PubMed (nih.gov)

A cikk társadalmi felvilágosítás céljából létrejött, reklámcélokat nem szolgáló tájékoztatás, megrendelője a Philip Morris Magyarország Kft.

Kapcsolódó hasznos anyagok:

Egyes, a füstmentes alternatívák szerepét a dohányzással kapcsolatos ártalmak csökkentésében elismerő egészségügyi szervezetek álláspontjai >>


Az Egészségügyi Szakmai Kollégium Tüdőgyógyászat Tagozat hevített dohánytermékekkel kapcsolatos állásfoglalása >>


A dohányzásról való leszokás támogatásáról >>
Emberi Erőforrások Minisztériuma – Egészségügyért Felelős Államtitkárság terápiás irányelve

Szerző:

(X)

Ajánlott cikkek