Az RSV az alsó légúti betegségek gyakori kórokozója. A megelőzésben új stratégiák nyújthatnak reményt, beleértve az anyai immunitást és antitestterápiát.
A felnőtt populációban a közösségben szerzett pneumonia (community-aquired pneumonia, CAP) súlyos betegség, amely magas morbiditásért és mortalitásért felelős, és gyakran multirezisztens patogénekhez köthető. A jelen közleményben tárgyalt spanyol szerzőktől származó gyakorlati útmutató ajánlásokkal szolgálhat a klinikai rutinban történő pneumococcus-, influenza-, COVID-19- és RSV-vakcinációhoz.
Az egészségügyben, immunizációban és táplálásban történt nagyívű fejlődés ellenére az alsólégúti fertőzések továbbra is vezető szerepet töltenek be a gyermekkori morbiditás és mortalitás terén. Jelen áttekintő közlemény górcső alá veszi a légúti syncytialis vírus (RSV) és a S. pneumoniae közötti interakciókat, epidemiológiát és intervenciós lehetőségeket.
Az oltóanyag fejlesztés során az RSV prefúziós F fehérje stabilizálása és ezáltal vakcina antigénként történő alkalmazása jelentette a nagy áttörést.
Ez a tanulmány összefoglalja az Egyesült Államokban 2016 decembere és 2020 szeptembere között 7 gyermekgyógyászati egészségügyi központban 5 év alatti gyermekek körében végzett, prospektív, populáció alapú RSV-surveillance eredményeit.
A Respiratory Syntytialis Virus (RSV) a csecsemők és az idősebb felnőttek alsó légúti megbetegedéseinek vezető kórokozója, ezért nagyon fontos az RSV-fertőzések jelentette betegségteher meghatározása az egyes korcsoportok esetében. Mindemellett széles körben ismert tény, hogy az RSV-diagnosztika gyakorlatában is jelentős eltérések mutatkoznak a különböző korcsoportok esetében, mivel a gyermekeknél nagyobb valószínűséggel végzik el az RSV laboratóriumi tesztekkel történő kimutatását, mint a felnőtteknél. Ez nagyban megnehezíti az RSV-okozta betegségteher megállapítását a felnőttek esetében.
Ha nem késlekednek a vakcina bevezetésével, legalább csökkenteni tudták volna a tömeges megbetegedéseket.