Az orvosi kamara elégedett, a NEFMI felülvizsgálatot kér a bírósági döntés miatt
Budapest, 2012. április 4., szerda (MTI) - A Magyar Orvosi Kamara (MOK) megnyugvással vette tudomásul a bírósági döntést, a Nemzeti Erőforrás Minisztérium (Nefmi) viszont felülvizsgálatot kér, miután a Fővárosi Törvényszék szerdán jogerősen elutasította a tárca keresetét, így a kamarának nem kell visszafizetnie a tagjaitól 2011. április 1. és június 30. között beszedett regisztrációs díjakat.
Éger István, a MOK elnöke szerdán az MTI-nek azt mondta: megnyugvással és megelégedessél vették tudomásul az ítéletet. A kérdés számukra elsősorban jogi és becsületbeli kérdés volt és csak utána anyagi. Mint hozzátette, a tét sokkal nagyobb volt, mint az a csaknem húszmillió forintos összeg, amelyet vissza kellett volna fizetniük. A bíróság a kamarának adott igazat, ez pedig egy "erkölcsi elégtétel" a számukra - hangsúlyozta.
A MOK elnöke arra is kitért, hogy az elmúlt időszakban a kamarát rengeteget vádolták, a minisztérium "sajnos" perre is ment, a bíróság viszont a kamarának adott igazat.
Éger István szerint a döntés elsődleges üzenete, hogy "a Magyar Orvosi Kamara mindig tisztességgel és a szabályokat maximálisan betartva viselkedik és lép fel a kollégáiért, valamint a kollégái ügyében".
A Nefmi az MTI megkeresésére azt közölte: tudomásul veszik a Fővárosi Törvényszék döntését. Ugyanakkor hozzátették: mivel a tárca az eljárásával több ezer orvoskamarai tag érdekét próbálja megvédeni, fenntartja álláspontját, miszerint a regisztrációs díjakat jogtalanul szedte be a kamara, ezért az ítélet ellen a minisztérium felülvizsgálati eljárást kezdeményez a Kúriánál.
Mint írták, a kötelező kamarai tagság visszaállítása nem jelentheti azt, hogy a MOK a kötelező tagdíj mellett "többletbevételek szerzése érdekében indokolatlan többletkiadást jelentő díjfizetéssel terhelje tagjait". A minisztérium azt szeretné, ha a kamara eleget tenne a gazdálkodása - ezek között a beszedett regisztrációs díjak felhasználásával - kapcsolatos adatszolgáltatási kötelezettségének, amelynek mostanáig "a többszöri felszólítás ellenére sem tett eleget".
A minisztérium az MTI-hez eljuttatott válaszában ezen felül külön megköszönte az egészségügyben működő két másik kamarának - a Magyar Gyógyszerészi Kamarának és a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamarának -, hogy azok elfogadták a minisztérium álláspontját. Az említett köztestületek a "tagjaik érdekeit tartották szem előtt", ily módon "nem használták ki díjbeszedésre a kötelező tagság visszaállítását" - írta a Nefmi.
A tárca 2011 májusától többkörös levelezésben konzultált az orvosi kamarával a szervezet által szedett regisztrációs díjakról. A Nefmi ugyanis úgy vélte: április elsejét követően a kötelező kamarai tagság visszaállítása miatt "a tagfelvételi eljárások hatósági ügynek minősülnek, azokért regisztrációs díj nem volt szedhető, az ilyen jogcímen beszedett regisztrációs díjakat a MOK köteles lett volna visszatéríteni".
Az ügyben nem sikerült konszenzusra jutniuk, ezért Réthelyi Miklós miniszter november 16-án keresetet nyújtott be a Fővárosi Bíróságnál. A per ez év március 22-én kezdődött. Szerdán a Fővárosi Törvényszék elutasította a Nefmi keresetét, így a kamarának nem kell visszafizetnie a tagjaitól beszedett regisztrációs díjakat.
Bogdányné Magyar Erzsébet bíró a döntést azzal indokolta, hogy a kamara csak tavaly július elseje óta minősül közigazgatási hatóságnak, ezért azt megelőzően - a köztestület saját belső szabályzata alapján - a belépő tagoktól jogszerűen kérhetett regisztrációs díjat. A döntés jogerős, fellebbezésnek helye nincs.
Szponzorált tartalom