Az idei élettani és orvosi Nobel-díj nyertesei

hirdetés

A svédországi Karolinska Institutetben tanácskozó Nobel-díj Bizottság mai határozata szerint a 2012. évi élettani és orvosi Nobel-díjat

Dr. John B. Gurdon és Dr. Shinya Yamanaka kutatók nyerték el, az érett sejtek reprogramozása pluripotens sejtekké témakörben végzett munkásságuk elismeréseképpen.

A kutatás lényege, hogy a már érett, specializált sejtek reprogramozhatók, visszaalakíthatók éretlen sejtekké, melynek révén későbben a szervezet bármely egyéb szöveteiként tudnak megjelenni. Ez a felismerés forradalmasítja eddigi sejtbiológiai és fejlődéstani ismereteinket.

John B. Gurdon 1962-ben fedezte fel, hogy a sejtek specializációja megfordítható. Klasszikus kísérletében egy béka petesejtjének éretlen sejtmagvát helyettesítette egy érett intestinalis sejttel. A módosított petesejt normális ebihallá fejlődött. Az érett sejt DNS-állományában megvolt minden információ ahhoz, hogy a béka valamennyi testi sejtje kialakulhasson.

Shinya Yamanaka, több mint 40 évvel később, 2006-ban kimutatta, hogy egér intakt érett sejtjei visszaprogramozhatóak éretlen őssejtekké. Meglepő módon, mindössze néhány gén segítségével az érett sejtek visszaalakíthatóakká váltak pluripotens őssejtekké, tehát olyan sejtekké, amelyekből a szervezet bármely sejtje/szövete kialakulhat a továbbiakban.

Ezek igen alapvető felismerések, és megváltoztatják szemléletünket a sejtszintű fejlődés és specializáció tekintetében. A két kutató felismerései révén megértettük, hogy az érett sejtek nem örökre definiáltak, és változtatások tehetőek sejt- és szöveti szinten. Minden valószínűség szerint újra kell írni a tankönyveket, és új kutatási területeket definiálni. A humán sejtek reprogramozása révén új lehetőségek nyílnak előttünk a betegségek diagnózisa és kezelése terén is.

Részletes információ itt olvasható:

http://www.nobelprize.org/nobel_prizes/medicine/laureates/2012/press.html

Szerző:

PHARMINDEX Online