Az Egészségügyi Világnap margójára – április 7.
AZ EMA, az Európai Gyógyszerügynökség támogatásáról biztosítja az Egészségügyi Világnapot.
A Világnap valóban globális kampány, melyet a WHO indítványozott, azóta minden évben április 7-én tartják a megemlékezést, rendezvényeket világszerte. A WHO minden évben az egészség-betegség kérdésköréből választ egy fontos témát, amelyről az adott év rendezvényei, programjai kiemelt fontossággal szólnak.
Ez évben a központi témakör az időskor és egészség kérdése, az "életet az éveknek" törekvés jegyében segíteni az időskorúaknak abban, hogy életük aktív maradhasson, és családjuk se tekintse őket csak rászoruló, segítendő családtagnak, hanem a legkisebb közösség valóban hasznos tagjának.
Az EMA aktív résztvevője e programnak, az idős emberek számára is alkalmazható gyógyszerek törzskönyvezése, és biztonságosságának ellenőrzése révén. Rendszeres kapcsolatot ápol a nemzeti törzskönyvezési hatóságokkal, a gyógyszergyártókkal és -forgalmazókkal, az időskorúak érdekeit képviselő betegszervezetekkel.
Az Ügynökség felelős az EU területén az új gyógyszerek értékeléséért, többek között az időskorúakat közelről érintő betegségek gyógyszerelése terén is. Legismertebb ezek közül az Alzheimer-kór és a Parkinson-betegség, amelyek az agy és az idegrendszer működését károsító neurodegeneratív betegségek. Az EMA értékeli sok minden más mellett a daganatos betegségek, és a diabetes kezelésére alkalmazható gyógyszereket is.
Az EMA a tavalyi év elején közzétette az időskori gyógyszeres kezeléssel kapcsolatos stratégiáját, amely figyelembe veszi a gyógyszerfejlesztés és törzskönyvezés során az időskor speciális szempontjait is. A stratégia többek között előírja, hogy az időseken alkalmazható gyógyszerkészítmények magas minőségi szabványoknak kell megfeleljenek, és időskorú betegpopuláción is el kell végezni a szükséges, törzskönyvezést megelőző klinikai vizsgálatokat. Javítani kell azon, hogy a betegtájékoztatók megfelelő módon, és minél közérthetőbben jussanak el az idős betegekhez.
Az EMA ennek támogatására hozta létre Geriatric Expert Group (Időskorú Kezelés Szakértői Csoport) nevű szervezetét, amely speciálisan az idős betegek terápiás problémáival foglalkozik.
Szponzorált tartalom