A pszichológia a testi bajok ellenszere - a XII. Magatartástudományi Világkongresszus margójára
A hétvégén 50 ország, mintegy hétszáz kutatójának részvételével, Budapesten került megrendezésre a XII. Magatartástudományi Világkongresszus. A szakmai esemény középpontjában a krónikus betegségek hátterében álló lelki tényezők, a lelkiállapot és az immunrendszer működésének kapcsolata állt.
A magatartástudomány - a holisztikus szemlélet jegyében - a betegségek kialakulásában és gyógyításában kiemelt jelentőséget tulajdonít a lelki, társadalmi folyamatoknak. A nem megfelelő viselkedési mintákból fakadó helytelen életmód és káros szenvedélyek döntő szerepet játszanak a napjainkban népbetegségnek számító szív-és érrendszeri elváltozások és diabétesz megjelenésében is.
A kongresszus tematikájában kiemelt hangsúly kapott a magatartásterápia szerepe, a stresszel való megküzdés jelentősége a szív- és érrendszeri megbetegedések kezelésében. Bemutatásra került egy svéd felmérés is, mely kimutatta, hogy a szívinfarktuson átesett résztvevők körében a kognitív viselkedésterápia és a hagyományos gyógykezelés együttes alkalmazása jelentős mértékben csökkentette az újbóli akut infarktusok kialakulásának kockázatát.
Az esemény kapcsán hazai vonatkozású, szakmai sikerről is beszámolhatunk. Az International Society of Behavioral Medicine – a világ magatartás-tudósait összegyűjtő nemzetközi társaság – 2014–16 közti időszak elnökének választották dr. Stauder Adrienne-t, a Semmelweis Egyetem Magatartástudományi Intézetének docensét.
Bővebb információ: www.icbm2012.com
Szponzorált tartalom