Egy kutatás szerint a depresszió megváltoztathatja az agy struktúráját
Egy átfogó képalkotó kutatási program eredményeként olyan szerkezeti változásokat azonosítottak az agyban, amelyek depresszió következtében alakulhattak ki.
A kutatás során módosulásokat találtak a fehérállományban, ami kulcsszerepet játszik az agysejtek közötti kommunikációban, és működési zavarait összefüggésbe hozták az érzelmek feldolgozásának és a felfogóképesség működésének rendellenességeivel.
A több mint 3000 beteg részvételével végzett kutatás először vet fényt a depresszió biológiai hátterére, és előmozdíthatja hatékonyabb diagnosztikai és kezelési eljárások kifejlesztését.
Az edinburgh-i egyetem munkatársai egy forradalmi technológiát, a diffúziós tenzor képalkotást alkalmazták a fehérállomány szerkezetének feltérképezésére. A depressziós tünetekről beszámoló vizsgálati alanyoknál a fehérállomány szerkezete rosszabb volt, mint azoknál az alanyoknál, akiknél nem állt fenn depresszió.
Szakértők szerint a 3461 résztvevőből álló mintaméret biztosítja, hogy a kutatás eredményei megalapozottak.
Az egyetem pszichiátriai részlegének vezetője szerint „ez a kutatás olyan adatokat használ fel, amelyek az eddig rendelkezésre álló legnagyobb mintaméretből származnak, és alátámasztja, hogy a depressziós betegeknek a fehérállományában elváltozások találhatóak”.
„Sürgősen szükség van a depresszió hatékony kezelésének megoldására és a hátterében húzódó mechanizmusok jobb megértésére. A következő lépés az lesz, hogy megvizsgáljuk, hogy az elváltozások hiánya hogyan függ össze a stresszel és hangulati zavarokkal szembeni jobb védekezéssel.”
Xueyi Shen et al, Subcortical volume and white matter integrity abnormalities in major depressive disorder: findings from UK Biobank imaging data, Scientific Reports (2017). DOI: 10.1038/s41598-017-05507-6
Medical Xpress