A csípőtörtést szenvedett betegek kevesebb mint fele szed D-vitamint
Egy új kutatás szerint a D-vitamin bevitelre vonatkozó nemzetközi ajánlások ellenére a csípőtörtést elszenvedett betegeknek csak 45,7 százaléka szed folyamatosan D-vitamint.
Amerikában a becslések szerint 44 millió ember szenved csontritkulásban és további 10 millió embernél áll fenn az oszteoporózis kockázata. Az 50 év feletti nők 50 százaléka és a férfiak 25 százaléka fog oszteoporózis következtében csonttörést szenvedni. Ezek közé az esetenként súlyos szövődményekkel járó sérülések közé tartozik a csípő-, gerinc-, csukló-, kéz- és lábtörés, amit gyakran elesés okoz.
Az Amerikai Táplálkozástudományi Tanács szerint felnőttek számára az ajánlott napi D-vitamin bevitel 600 IU és 800 IU 71 év feletti idősek esetében.
Ebben a vizsgálatban kanadai kutatók 573 csípőtörést szenvedett beteggel készítettek interjút a D-vitamin bevitelükkel kapcsolatban a csípőtörést követő műtét utáni két évre vonatkozóan. A betegek átlag életkora 74,1 év volt, és a többségük (66,3%) nő volt.
A betegek kevesebb mint 50 százaléka (47,5%) szedte folyamatosan az ajánlott adagban a D-vitamint, 35,6 százalékuk rendszertelenül szedte és kevesebb mint 19 százalékuk egyáltalán nem szedett étrendkiegészítőt. A részletes irányelvek és szoros utánkövetés ellenére az időseknek csak kis része szedett folyamatosan D-vitamint, ami azt jelzi, hogy szükség van egyéb, kiegészítő stratégiák kidolgozására és értékelésére.
„A D-vitamin csípőtörés utáni szedését túl kevés orvos rendeli a betege számára” – mondta a kutatás társszerzője, a kanadai McMaster University professzora. „Fontos, hogy az orvosok és a betegek egyaránt megfelelő tájékoztatást kapjanak a D-vitamin pótlás szükségességével kapcsolatban. A vizsgált csoportban az idős, csontritkulásban szenvedő betegek szinte egyáltalán nem ismerték a D-vitamin szedés előnyeit és biztonságosságát.” A kutatók egy új ajánlásban hangsúlyozzák az oszteoporózis szempontjából magas kockázatú betegek csonttörés utáni megfelelő szűrését, monitorozását és kezelését az újabb törések prevenciója érdekében.
Eurekalert