Tíz százalékkal nőtt a tbc-fertőzött gyerekek száma az európai régióban egy év alatt
2023-ban tíz százalékkal nőtt a gyermekek körében a tbc-fertőzések száma az európai régióban, közölte az Egészségügyi Világszervezet (WHO). A betegség korábban eltűnőben volt, most azonban a tudósok a visszatérésétől tartanak, a WHO szerint azonnali közegészségügyi intézkedésekre van szükség.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) és az ENSZ Egészségügyi Világszervezetének (WHO) Európai Regionális Irodája közös jelentést tett közzé a tuberkulózis elleni küzdelem világnapján. A 2023-as adatokat vizsgáló jelentés szerint a régió továbbra is a koronavírus-járvány következményeivel küzd, és globális összefogás hiányában a tbc világszerte újjáéledhet.
A WHO által vizsgált európai régióba 54 európai és közép-ázsiai ország tartozik. A jelentés szerint 2023-ban több mint 172 ezer ember fertőződött meg tuberkulózissal ebben a régióban. A gyermekek körében növekedett a fertőzések száma: 2023-ban az európai régióban körülbelül 7500 tizenöt év alatti gyerek kapta el a betegséget, ami az előző évhez képest 9,6 százalékos növekedést jelent. A kórt 2400 esetben öt év alatti gyermekek körében diagnosztizálták, akiknél sokkal nagyobb esélye van a betegség súlyos lefolyásának és halálos kimenetelének.
A tuberkulózist olyan bakteriális fertőzés okozza, amely elsősorban a tüdőt fertőzi meg, de más belső szervekre is átterjedhet. A legtöbb fertőzöttnél nem alakul ki betegség, de súlyos esetekben a tbc halálos kimenetelű is lehet. A betegség évente átlagosan 1,25 millió ember halálát okozza a világon, és elsősorban a szegénységben élőket érinti. A WHO szerint az elsődleges gyógyszeres kezelés az európai régióban élő betegek 75,5 százalékánál eredményes. Gyógyszerrezisztens tbc kialakulásánál (amely egy korábbi tbc-kezelés abbahagyásának is lehet a következménye) a gyógyszeres kezelés eredményessége 60 százalék alatt van.
MTI