Csökkent a COVID-járvány alatt a gyermekkori oltások fontosságába vetett bizalom - állítja az UNICEF
Az általános vélekedés megváltozása különösen aggasztó, mivel a COVID generációk óta az első nagyarányú visszaesést eredményezte a gyermekkori oltások terén. Összesen 67 millió gyermek maradt ki a potenciálisan életmentő oltásokból a járvány idején.
Az emberek a COVID járvány alatt elvesztették a bizalmukat a gyermekkori betegségek elleni rutin oltásokban - mondta UNICEF igazgatója, Catherine Russell.
Az ENSZ Gyermekalapjának jelentése szerint a vakcinabizalom 52 országban csökkent 2019 és 2021 között.
Az adatok aggasztó jelzést adnak az oltásmegtagadás növekvő tendenciájáról a félreinformáltság és a politikai polarizáció következtében. Catherine Russell szerint nem megengedhető, hogy az gyermekkori oltási programok a COVID-járvány áldozatai legyenek, mert akkor rengeteg haláleset megelőzhető betegségekből kifolyólag fog bekövetkezni.
A "Világ Gyermekeinek Állapota" éves felmérése szerint a vakcinabizalom képe globálisan változó. Olyan országokban, mint Papua Új-Guinea és Dél-Korea, az egyetértés azzal a kijelentéssel, hogy "a vakcinák fontosak a gyermekek számára", 44%-kal csökkent, Ghána, Szenegál és Japán esetében több mint harmadával, az Egyesült Államokban pedig közel 14%-kal. Ugyanakkor Indiában, Kínában és Mexikóban a bizalom széles körben azonos vagy növekedett - tették hozzá.
Hangsúlyozták, hogy a vakcinabizalom könnyen változhat, és az eredmények nem feltétlenül jeleznek hosszú távú trendet. Bíztató, hogy az országok majdnem felében a vizsgáltak közül továbbra is több mint 80% véli úgy, hogy fontosak a gyermekkori védőoltások.