Fertőző vakcina?
Világszerte több kutatócsapat is olyan vakcinák kifejlesztésén dolgozik, amelyek - a kórokozókhoz hasonlóan - maguk is képesek emberről emberre terjedni, ezáltal gyors nyájimmunitást alakítanak ki az adott betegséggel szemben.
Az élő vagy legyengített vírust tartalmazó vakcinákról már korábban is kimutatták, hogy bizonyos mértékben képesek lehetnek fertőzésszerűen terjedni. Ennek egyik jól ismert példája a járványos gyermekbénulás ellen szájon át adott OPV vakcina, avagy az úgynevezett Sabin-cseppek. A gyermekek bélrendszerében a legyengített poliovírus képes replikálódni, ezáltal segíti az immunrendszert az antitesttermelésben, mielőtt a vakcina kiválasztódna a szervezetből. A környezetbe kerülő vakcinavírus aztán átterjedhet másokra is, mielőtt végleg elpusztulna.
Az újonnan megjelenő fertőző betegségek elleni küzdelem jelenlegi módszerei nagyrészt reaktívak. Ez "halálos és költséges" időveszteséget okoz a megjelenés és kezelés között. Egyes kutatók úgy vélik, hogy proaktív megközelítéssel, vagyis ha szándékosan alkalmaznának fertőző vakcinákat állati populációkban (például denevéreknél), még azelőtt fel lehetne venni a harcot a fertőző betegségekkel szemben, mielőtt azok átterjednének az emberre.