Az évtized végére elkészülhetnek a rák- és szívbetegség elleni oltások
Milliók életét menthetik meg az új vakcinák.
Az oltások fejlesztése számtalan ígéretet rejt magában. A COVID-pandémia miatt 12-18 hónap alatt 15 évnyi előrehaladás történt ezen a téren. A Moderna gyógyszergyártó cég orvosigazgatója úgy véli, hogy a különböző betegségek elleni új oltásokat akár öt év alatt is elérhetővé tehetik. Az oltások rák, szív- és érrendszeri betegségek, autoimmun betegségek és más állapotok ellen is hatékonyak lehetnek.
Az mRNS alapú oltásokban a rák kezelésének terén nagy potenciált látnak, különösen a személyre szabott rákoltások kapcsán.
Az oltások az egyéni rák típusokra céloznak azzal, hogy azonosítják a ráksejtek felszínén található olyan fehérjéket, amelyek nem találhatók meg az egészséges sejtekben, és amelyek valószínűleg immunválaszt váltanak ki. Az mRNS technológia a testet arra tanítja meg, hogy miként állítson elő egy fehérjét, amely aktiválja az immunválaszt a betegségek ellen.
Az orvosok először egy beteg daganatából biopsziával mintát vesznek, és elküldik laboratóriumba, ahol a genetikai anyagot szekvenálják annak érdekében, hogy azonosítsák az egészséges sejtekben nem jelen lévő mutációkat. Ezt követően egy gépi tanulási algoritmus azonosítja, hogy ezek közül mely mutációk felelősek a rák növekedéséért. Az idő előrehaladtával az algoritmus megtanulja, hogy az abnormális fehérjék mely részei kódolják a legvalószínűbben az immunreakciót kiváltó antigéneket. Ezután a legígéretesebb antigénekhez tartozó RNS-eket előállítják és személyre szabott oltóanyagba csomagolják.
A jövőben akár egyetlen oltással több légúti fertőzés is megelőzhető lesz, például a COVID, az influenza és a légzőszervi syncytialis vírus (RSV). Az mRNS terápiák alkalmazása ritka betegségek esetében is lehetőséget nyújthatnak, ahol jelenleg nincsenek hatékony gyógyszerek.