Önkormányzatok által támogatott védőoltási programok

Családbarát önkormányzat, idősbarát önkormányzat …. a kormány azoknak az önkormányzatoknak a munkáját ismeri el, akik a legtöbbet teszik a család- és az idősügyi politika érdekében.

hirdetés

Kinek? Mit? Hogyan?

Családbarát önkormányzat, idősbarát önkormányzat …. talán sokuk számára ismerősek a fenti kifejezések, mely elismerésekkel az utóbbi időben egyre több önkormányzat büszkélkedhet.

A fenti díjak adományozásával, a kormány azoknak az önkormányzatoknak a munkáját ismeri el, akik a legtöbbet teszik a család- és az idősügyi politika érdekében.

A pályázati feltételek megvalósulása céljából, egyre több önkormányzat választja – a már megszokott támogatási lehetőségeken túl - az egészségvédelmet és az egészségmegőrzést, mint a helyi politika által nyújtott gondoskodás új formáját.

Ennek keretében a már jól ismert prevenciós aktivitásokon túl, egyre sikeresebbek a lakosság részére nyújtott védőoltási programok, melynek során az önkormányzat ingyenesen vagy résztámogatással biztosít egyes védőoltásokat a közigazgatási területén, életvitelszerűen élő lakosainak számára.

Az önkormányzatok által biztosított védőoltási programok népegészségügyi jelentősége óriási.

Az állami gondoskodás keretében, a nemzeti immunizációs program formájában számos védőoltás elérhető a gyermekek számára, az önkormányzatok pedig az általuk biztosított védőoltási programokkal, még jobban hozzá tudnak járulni a lakosság, egyes fertőző betegségek elleni, szélesebb körű átoltottságához.

Lássuk, hogy is néz ki ez a mindennapokban - azaz a kinek, mit és hogyan támogassunk kérdése:

Ahhoz, hogy a tervezett védőoltási program bekerüljön a költségvetésbe, meg kell tervezni a főbb kritériumokat, azaz az önkormányzat kinek nyújtson támogatást (célcsoport), milyen védőoltást támogasson (vakcina) és hogy mi legyen a támogatás típusa (általános vagy rászorultsági alap).

De haladjunk lépésről-lépésre:

Kiknek?

A vakcina programok fő célcsoportjai a gyermekek és az időskorúak, hiszen Ők azok, akik életkorukból vagy időskorúak esetében alapbetegségeikből adódóan fokozottabb veszélynek vannak kitéve a fertőző betegségek és azok szövődményeinek szempontjából.

Mit?

A támogatásra kerülő oltóanyag kiválasztásánál alapvető fontosságú, hogy a rá szánt összeg egyszerűen betervezhető legyen az adott település önkormányzatának az éves költségvetésébe, ezért preferáltak az egy adag beadásával immunizációt biztosító vakcinák, hiszen ezekben az esetekben személyenként egy darab védőoltás megvásárlásáról van szó.

Remek alternatívát jelent a 65 év feletti korosztály számára a konjugált pneumococcus elleni védőoltás, valamint a kamaszok esetében a 4 komponensű meningococcus vakcina támogatása, hiszen az adott korcsoport számára ezek az oltóanyagok egyszeri alkalmazásával megfelelő védettséget, tartós immunitást alakíthatunk ki.

Hogyan?

A program – az adott önkormányzat anyagi helyzetének függvényében – teljes- vagy résztámogatásként, illetve szociális juttatásként valósulhat meg.

Az általános támogatás azt jelenti, hogy amennyiben egy önkormányzat a védőoltás támogatása mellett dönt, úgy az oltóanyag árát teljes egészében vagy nagy százalékában átvállalja. Kiváló példa erre, amikor az államilag térítésmentesen biztosított influenza vakcina mellé ingyenesen biztosítja a pneumococcus okozta tüdőgyulladás elleni vakcinát a 65 év felettiek számára.1

A szociális keret terhére történő támogatás esetén a jogosultság megállapításánál, az életkor meghatározásán túl, rászorultsági alapot is beépíti a program kritérium rendszerébe.

Az ilyen típusú támogatási formának, - mivel az szociális juttatás - az alapja az érintett szociális helyzete, melyet jövedelemigazolással kell, hogy igazoljon. Az egyfőre jutó jövedelem határát, a jelenleg hatályos jogszabályok alapján, öregségi nyugdíj mindenkori legkisebb összegének a (nyugdíjminimumnak) a százalékos meghatározásával határozzák meg. Ez a gyakorlatban jelenleg a családban élők esetében 85.500 forint, míg egyedülállóknál 99.750 forintot jelent.2

Fontos kiemelni, hogy az önkormányzatok által finanszírozott védőoltási programok kezdeményezői sok esetben a helyi alapellátában dolgozó orvosok és védőnők, hiszen Ők azok, akik egészségügyi bizottságban való tagságukból esetleg szakértői pozíciójukból adódóan számos esetben támogatói vagy javaslattevői lehetnek a prevenciós kezdeményezéseknek. Szakmai meggyőződésük és a tapasztalataik miatt teszik ezt, mivel a mindennapi munkájuk során gyakran tapasztalják azt, hogy az általuk felajánlott prevenciós lehetőségekkel sokszor anyagi okokból nem tudnak élni a lakosok.

A politikai döntéshozók számára alapvető fontosságú, hogy olyan programot támogassanak, ami mind egészségi, mint anyagi szempontból segítséget nyújt az egészségtudatos és prevenciós szemléletű lakosoknak a megfelelő életminőség kialakításában.

 

Referencia:
1. Budapest XXI. Kerület Csepel Önkormányzata Képviselő-testületének 5/2019. {IV.03.) önkormányzati rendelete a védőoltások támogatásáról
2. 1993. évi III. (a szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló) törvény, https://net.jogtar.hu/jogszabaly?docid=99300003.tv, utolsó megtekintés 2020. 03. 18.

Pfizer Gyógyszerkereskedelmi Kft.
1123 Budapest Alkotás u. 53.,MOM Park „A” épület
Tel: 488-3700 www.pfizer.hu
Anyag lezárás dátuma: 2020. 03. 18.
PP-VAC-HUN-0010

Szerző:

Pfizer Kft.