Több európai országban is felbukkant a gyermekbénulás vírusa
Bár korábban úgy tűnt, sikerült végleg kiszorítani a kontinensről, három európai országban is kimutatták a szennyvízből a poliovírus jelenlétét.
Riadót fújtak az egészségügyi hatóságok, miután Németországban, Lengyelországban és Spanyolországban is poliovírust találtak a szennyvízben.Ezen országok egyike sem számolt be a gyermekbénulás, más néven polio tényleges megbetegedéséről. A rendkívül fertőző betegség egyébként főként kisgyermekeket érint, és az idegrendszerbe hatolva súlyos esetekben bénulást okozhat.
A helyi és a globális egészségügyi hatóságok szerint ennek ellenére a Varsóban, Barcelonában, Münchenben, Bonnban, Kölnben és Hamburgban nemrégiben észlelt fertőzöttségnek ébresztő hatással kell lennie valamennyi európai ország számára. A kontinens országainak meg kell erősíteniük betegségmegfigyelési programjaikat, és gondoskodniuk arról, hogy ne legyenek olyan hiányosságok az oltásokban, amelyek lehetővé tennék a vírus terjedését – hívták fel a figyelmet az Euronews beszámolója szerint az Egészségügyi Világszervezet szakértői. Hozzátették: bár Európát 2002-ben gyermekbénulás-mentesnek nyilvánították, a betegség még jelen van más országokban. Ez azt jelenti, hogy mindig fennáll a veszélye annak, hogy a betegséget behurcolják a kontinensre, és ott az oltatlan emberek között terjedni kezdjen.
„Bármikor, amikor bármilyen formában, bármilyen forrásból származó poliovírust észlelünk egy korábban poliomentes területen, az szokatlan” – fogalmazott Oliver Rosenbauer, az Egészségügyi Világszervezet (WHO) gyermekbénulás felszámolásáért felelős szóvivője az Euronews Healthnek.
A lengyel egészségügyi hatóságok már figyelmeztetést adtak ki a gyermekek beoltatására, és frissítik a gyermekbénulás elleni vakcinakészleteiket is, a német egészségügyi minisztérium pedig ingyenes teszteket biztosít az orvosi klinikáknak, hogy ki tudják mutatni a fertőzéseket. Lengyelországban tavaly az egyévesek 85 százalékát oltották be gyermekbénulás ellen, ami az egyik legalacsonyabb arány Európában. A WHO adatai szerint ez a mutató Spanyolországban 93 százalék, Németországban pedig 91 százalék volt. Az egészségügyi szakértők szerint az emberek mintegy 80 százalékát kellene beoltani ahhoz, hogy megvédjék a közösséget a fertőzéstől. Hozzátették azonban, hogy az országos adatok elfedhetik a helyi szintű hiányosságokat. Ez azt jelenti, hogy lehetnek olyan területek, ahol alacsonyabb az immunizáltsági arány, és így a vírusnak lehetősége nyílik a terjedésre.
economx