Szamárköhögés miatt halt meg két csecsemő Magyarországon
Idén eddig 153 gyanús esetről érkezett bejelentés, 65 esetben pedig be is bizonyosodott, hogy szamárköhögés áll a fertőzés hátterében.
A cseppfertőződéssel terjedő, először enyhe megfázással, majd súlyos köhögési rohamokkal járó betegség a csecsemőkre a legveszélyesebb. A Semmelweis Egyetem egyik orvosa az RTL-nek elmondta, hogy ezek a köhögési rohamok akár légzésleálláshoz is vezethetnek a kisbabáknál.
A Nemzeti Népegészségi Központ közleménye szerint két csecsemő meghalt szamárköhögésben, az ország két különböző pontján. A védőoltást először két hónaposan, majd három és négy hónaposan kapják meg az újszülöttek, és csak ezután alakul ki teljes védettség. A Védőnők Egyesülete ezért azt javasolja, hogy a várandós anyukák az utolsó trimeszterben oltassák be magukat és családtagjaikat. Magyarországon 98 százalékos az átoltottság, felnőttkorban viszont a vakcina már nem véd, így könnyen megfertőződhetnek a kisbabák. Az újszülötteket a velük érintkező családtagok veszélyeztethetik, ha hordozzák a baktériumot.
Az utóbbi időszakban megnőtt a kereslet a védőoltások után, és bár járvány nincs, a szakértők a védőoltás beadatását szorgalmazzák. Itthon a szamárköhögés ellen kötelező a védőoltás gyerekkorban, de az újfajta vakcina hatásossága gyorsan romlik, így felnőttkorban is ajánlott lehet az oltás, főleg akkor, ha valaki gyakran mozog csecsemők közelében.
Telex
RTL