A pitvarfibrilláció hatása a renalis és cardiovascularis kimenetelre krónikus vesebetegekben

A pitvarfibrilláció a thromboemboliás kockázat rendszeres ellenőrzését és kiértékelését igényli. Az ismert agyi és cardialis szövődmények mellett azonban vannak adatok arról, hogy a krónikus vesebetegekben a vesefunkció romlásához is hozzájárulhat.

hirdetés

A romló vesefunkció prevalenciája a pitvarfibrillációhoz hasonlóan globálisan növekvő trendet mutat. A krónikus vesebetegség önmagában is növeli a cardiovascularis morbiditást és mortalitást, és egyes irányelvek a coronariabetegséggel azonos kockázatúnak tekintik.

Egyes epidemiológiai tanulmányok arra utalnak, hogy a krónikus vesebetegség az újonnan kialakuló pitvarfibrilláció kockázati tényezője. Keveset tudunk azonban arról, hogy a krónikus vesebetegség mellett kialakuló pitvarfibrilláció hogyan befolyásolja a kimenetelt, és hogy van-e különbség a klinikai következményekben a meglévő, illetve a vesebetegség mellett újonnan kialakuló ritmuszavar között.

A kérdés tisztázására egy tajvani munkacsoport végzett egy retrospektív elemzést a 2000 és 2013 között felvett nemzeti egészségbiztosítási adatok felhasználásával.

Az adatbázisból kiszűrték a vizsgált időszakban diagnosztizált krónikus vesebetegeket, és három csoportra osztották. A prevalens pitvarfibrillációs csoportba azok kerültek, akiknek a vesebetegség diagnosztizálásakor már ismert volt a ritmuszavara (n= 612), az új pitvarfibrillációs csoportba azok, akiknél a vesefunkció-zavar derült ki először (n= 588), a többiek pedig a nem pitvarfibrilláló csoportba (n= 15 251). A vizsgált végpont a dialízist igénylő végstádiumú veseelégtelenség, a teljes-, illetve a cardiovascularis mortalitás, az infarktus és a stroke vagy szisztémás embolisatio volt.

Az eredményeket az alábbi táblázat foglalja össze.

 

Kockázati arány

Végpont

prevalens pitvarfibrilláció

új pitvafibrilláció

végstádiumú veseelégtelenség

1,40

2,91

stroke vagy szisztémás embolisatio

1,89

1,67

infarctus

1,24

1,99

teljes mortalitás

1,64

2,17

cardiovascularis mortalitás

2,95

4,61

 

Az adatokból kitűnik, hogy a pitvarfibrilláció – attól függetlenül, hogy már a vesekárosodást megelőzően fennállt vagy később alakult ki – mindenképpen növeli a végstádiumú veseelégtelenség, az infarctus, a stroke vagy szisztémás embolisatio kockázatát, fokozza a cardiovascularis és a teljes mortalitást. Egy másik fontos megállapítás ugyanakkor, hogy a veseelégtelenség, az infarctus, illetve a mortalitás szempontjából nagyobb veszélyt jelent a vesekárosodás mellett újonnan kialakult ritmuszavar, mint a fennálló pitvarfibrilláció melletti vesefunkció-romlás.

Egy korábbi megfigyeléses vizsgálatból ismert, hogy a krónikus vesebetegség és a pitvarfibrilláció együttes fennállása nagyobb strokeveszéllyel jár, és warfarin adásával ez a thromboemboliás rizikó mérsékelhető. A pitvarfibrilláció egyúttal a krónikus veseelégtelenség prediktora is, és a CRIC vizsgálat feltárta, hogy az újonnan megjelenő pitvarfibrilláció még magasabb kockázatot jelent a végstádiumú vese kialakulására.

Egy nagy létszámú retrospektív kanadai tanulmány a közelmúltban kimutatta, hogy a pitvarfibrilláció megjelenése a 90 ml/perc/1,73m2 eGFR-értékű betegekben növeli a szívelégtelenség, a végstádiumú veseelégtelenség, a halálozás és az infarctus rizikóját, különösen a ritmuszavar diagnosztizálását követő első hat hónapban.

A pitvarfibrilláció és a veseelégtelenség negatív hatásainak szinergizmusára számos magyarázat lehetséges. Mindkét elváltozás erősíti a cardiovascularis rendszert károsító patomechanizmusokat, de ezen túlmenően akár a romló renalis hemodinamika és a vese microinfarctusai, akár a felszaporodó profibrotikus fehérjék és a cardialis, illetve renalis fibrosis is szerepet játszhat a folyamatban.

A kutatás eredményei alapján észszerűnek látszik a krónikus vesebetegek szívritmusát a gondozás keretei között rutinszerűen ellenőrizni, hogy az esetleg kialakuló pitvarfibrillációt időben észlelni lehessen.

 

Forrás: Hsu HH, Kor CT, Hsieh YP, Chiu PF. Effects of Prevalent and Incident Atrial Fibrillation on Renal Outcome, Cardiovascular Events, and Mortality in Patients with Chronic Kidney Disease. J Clin Med 2019; 8(9). pii: E1378.

Szerző:

PHARMINDEX Online